Pazartesi , Ekim 29 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / KREDİ KARTI LİMİTİ

KREDİ KARTI LİMİTİKredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması olarak yapılmaktadır. Her müşterinin toplamda bir limiti vardır. Örneğin; kredi kartı üst limitiniz 30 000 TL olsun. 1 adet kredi kartınızda olsa 5 adet kredi kartınızda olsa bankanın size belirlediği üst limit 30 000 TL’ dir.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

Bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanızda yardımcı olan kredi kartlarında en önemli noktalardan biri de kredi kartı limitinizdir. Bu noktada tabi ki en başta aylık belgeleyeceğiniz geliriniz gelmekte fakat bunun yanında kredi notunuz da kredi kartı limitinizi belirleyen unsurlar başında gelmektedir.

Kredi notunuz, geçmişte kredi kartı siciliniz, kara listeye girip girmediğiniz, borçluluk durumlarınıza göre tamamen sicil kaydınızla ilişkilidir. Yani aylık belgeleyebileceğiniz geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun kredi notunuz düşükse kredi kartı limitiniz düşük olacaktır.

MAAŞINIZIN KAÇ KATI KREDİ KARTI LİMİTİ ALABİLİRSİNİZ?

İlk defa kredi kartı alan kişiler ilk yıl maaşın 2 katı, daha sonraki seneler için maksimum maaşın 4 katı olacaktır.

KREDİ KARTI LİMİTİ NE KADAR ÖNEMLİ?

Kredi notunuzun düşük olmasının 2 sebebi vardır. Birincisi ya hiçbir bankada kaydınız yoktur. İkincisi ise kötü bir sicil kaydıdır. Ödemelerinizi geciktirmeniz, borçların asgari tutarlarını ödemeniz ya da düzensiz ödeme yapmanız gibi benzeri sebepler maalesef ki bankalar için kredi sorgulama geçmişinizi olumsuz etkilemektedir. Mesela ev kredisi ya da araç kredisi almak istediniz; kredi sorgulaması yaptırdığınızda ne yazık ki bu durum karşınıza çıkacaktır.

Sadece kredi veya kredi notu olarak değil zamanla kredi kartı limitinize de yansıyacak bu durum kart limit düşüklüğüne sebebiyet verecektir.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

KREDİ KARTI LİMİTİ NE ŞEKİLDE HESAPLANIR?

Kredi kartı limiti resmi gazetede yayımlandığı şekliyle yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik esasında belirlenmektedir.

  • Hiç kredi kartınız olmadı ve ilk kez kredi kartı alacaksanız bankanın size belirleyeceği limit; belgeleyebileceğiniz gelirin en fazla 2 katı olacaktır. Örneğin; belgeleyebileceğiniz geliriniz 2000 TL ise kredi kartı limitiniz 4000TL olarak belirlenecektir.
  • Birinci yılınız dan sonra ise kredi kartı limitiniz belgeleyeceğiniz gelirin en fazla 4 katı olacaktır. Örneğin; belgeleyeceğiniz geliriniz 2000 TL ise kredi kartı limitiniz 8000 TL olarak belirlenecektir.

*  Öğrenci kredi kartı limiti bankalar arası farklılık gösterse de 400 TL ile 750 TL arasındadır.*

GELİRİNİZ YOKSA KREDİ KARTI LİMİTİNİZ NE KADAR OLUR?

(KREDİ KARTI LİMİTİ EN AZ NE KADAR?)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yönetmeliği gereğince kişinin gelirinin tespit edilememesi durumunda bütün kredi kartları toplamının 1000 TL’yi geçmemesi bildirilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki gelir olmadığını bile bile müşterisine kredi kartı vermek tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.

İlginizi Çekebilir: QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu

KREDİ KARTI LİMİTİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

Kredi kartı limitini günümüzde en eski yöntem olarak kabul edilse de banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bankanızın ATM’sinden, internet bankacılığını kullanarak, tarafınıza gönderilen hesap özetinden ve telefon bankacılığını kullanarak da limitinizi öğrenmeniz mümkündür.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi kartı limit artırımı için bankanıza otomatik talimat verebilirsiniz. İnternet bankacılığından limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak talepte bulunabilirsiniz.

Bilmeniz gereken şu ki kredi kartı limitiniz düzenli kullanım ve ödemelerinizi ne şekilde yaptığınızla bağlantılıdır. Bankanızın belirli dönemlerde hesapladığı kredi notunuz baz alınarak limitiniz yükseltilecektir.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kredi kartı ödemelerinde zorlanma ya da harcamalarınızı kontrol altına alma gibi herhangi bir nedenden ötürü bankanıza limit düşürme talimatını bildirdikten sonra bankanız en geç 7 gün içinde talebinizi yerine getirmek mecburiyetindedir.

Limit düşürme isteğinizi ilgili bankanın çağrı merkezinden veya şubeye giderek form doldurmak suretiyle de yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan QNB FİNANSBANK KREDİ KARTI BAŞVURUSU başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

QNB FİNANSBANK KREDİ KARTI BAŞVURUSU

QNB Finansbank kredi kartı konusunda diğer bankalarla ortak paylaşım gibi görünse de bol çeşit hitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir