Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Krediler / GARANTİ BANKASI TİCARİ / KURUMSAL KREDİ

GARANTİ BANKASI TİCARİ / KURUMSAL KREDİİskonto Kredisi, İşletme Kredisi, Döviz Kredileri, Spot ve Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri ve Diğer Krediler

Ticari ve kurumsal portföyünüzü yönlendirme, geliştirme ve değiştirme aşamasında bankalara ihtiyacın arttığı en bilindik sektör olan firma ve şirketlerin ticari kredi ihtiyacına yönelik Garanti Bankası ticari ve kurumsal kredileri incelemeniz tavsiye olunur.

Bu makale; GARANTİ BANKASI TİCARİ-KURUMSAL KREDİLER’DEN Borçlu Cari Krediler, Spot ve Kapama Opsiyonlu Spot TL Kredileri, Taksitli Krediler, Aktif (Tek) Hesap makalemizin devamı niteliğindedir.

garanti-bankasi-ticari-kurumsal-krediler/
Garanti Bankası Ticari / Kurumsal Krediler

İskonto Kredisi

İskonto, borçlusu banka şubesiyle aynı belediye sınırları içinde ikamet eden, henüz vadesi gelmemiş bir ticari senet bedelinden, vade zamanına kadar işleyen faiz, komisyon ve bu komisyonlar üzerinden alınan yasal kesintiler düşüldükten sonra geriye kalan bakiyenin ödenmesini sağlayan kredi türüdür.

Başka bir şekilde söylemek gerekirse iskonto edilen senedin ciro yoluyla bankaya satılması işlemidir. İskonto Kredisinin özellikleri şu şekildedir:

 • Senet portföyü yüksek ve nakit akışı sürekli hareketli olan şirket ve firmaların kısa vadede parasal ihtiyaçlarını karşılama kolaylığı sağlar.
 • Çek senet gibi teminatların nakite dönüştürülmesiyle bir kısmının ya da tamamının kapatılabilmesi ile şirket faiz yükünü en aza indirme avantajı sunar.

İşletme Kredisi

Türkiye’de yerleşik hayat yaşayan kişiler tarafından yurtdışından döviz olarak sağlandıktan sonra bankalar tarafından Türk Lirası olarak bir kez kullandırılan kredi türüdür. Vade kısıtlaması yoktur. Kredi ödemelerinde esneklik sağlar. İşletme kredisi özellikleri ise şu şekildedir:

 • Vade kısıtlaması yoktur.
 • Aldığınız kredi vadesi 1 yıldan kısa olduğu zaman KKDF’na tabiidir.

Döviz Kredileri

Döviz kredileri ihracata konu olan satışlar ve döviz kazandıran işlerde bulunan firmalara ihracat taahhüdünü yerine getirmeleri için verilen döviz kredi türüdür. Finansman açısından kolaylık sağlayacağınız bir kredi türüdür. Özellikleri ise şöyle:

 • İhracatta finansman bakımından kolaylık sağlamasının yanında uygun vade seçenekleri ile geri ödeme sıkıntısı yaşatmaz.
 • Firma ihracat taahhüdünü ifa ettiği sürece vergi, resim ve harç gibi ödemelerden muafiyeti vardır.

Spot ve Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri

Spot Döviz Kredisi; kredi tutarı, vadesi ve faizinin vade süresince sabit kaldığı ticari kredilerdendir. Kredi vade ve faiz sabit olduğundan hareketli piyasa koşullarından etkilenmezsiniz. Spot kredi ile arasındaki tek fark; sabit olan (sabitlenen) vade süresinden önce kredinizi kapatma şansı sunmasıdır. Spot döviz kredi özellikleri:

 • Faiz vade boyunca sabittir.
 • Kredinizi vade öncesinde kapatamazsınız.
 • Faiz tahakkuku ve ödemeleri Spot kredi vadesine göre değişkenlik gösterir.

Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri

 • Vade sonunu beklemeden kredinin tamamını kapatabilirsiniz.
 • Kredi faizi vade boyunca sabit kalır. Talebiniz ile kredinin vadesinden önce tutarın tamamını ya da bir kısmını bir veya birkaç defada kapatabilirsiniz.
 • Faiz tahakkuku ve tahsilatı vadenin sonunda yapılır.

Diğer Krediler

Dövize Endeksli Kredi: Bu kredi türünde döviz cinsinden uygulanan faiz ile herhangi bir döviz akdi mevzuu bahis olmadan kredi kullanımıdır. Vade günü geldiğinde anapara, faiz, KKDF, BSMV ödemelerini kapatmanız gereklidir. Taahhüt açığı ve yaptırım riskiniz olmaz.

YP Çek İştira Kredisi: Firmanıza döviz kazanımı sağlamak amaçlı kullanabileceğiniz kredi türlerindendir. YP çek bedellerini vade öncesinde kullanabilir ve tahsilat kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GARANTİ BANKASI TİCARİ / KURUMSAL KREDİLER başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Denizbank sms kredi başvurusu

Denizbank SMS ile Kredi Başvurusu / 3280 Cebimde Kredi

icindekiler1 Denizbank 3280 Cebimde Kredi1.1 Denizbank Cebimde Kredi (SMS Kredi) Özellikleri Nelerdir?1.2 SMS Kredi Faiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir