Salı , Nisan 7 2020

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Kredisi Çeşitleri

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Kredisi ÇeşitleriTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birim Kooperatiflerde ortağı olan çiftçilere kredi ile ortak olmayan çiftçilere ise peşin olarak bir çok konuda emtia sağlamaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Kredisinde Hayvancılık Kredisi Çeşitleri?

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına nakdi ve ayni kredi vermektedir. Hayvancılık kredileri ayni kredi kapsamında olup başlıcaları aşağıdaki gibidir.

 • Canlı hayvan kredisi: Yetiştiriciliğini yapmak istediğiniz canlı hayvan tedariki için ortağı olduğunuz Birim Kooperatif Müdürlüğüne giderek talepte bulunabilirsiniz. Örneğin; arı, büyükbaş besi veya süt danası gibi
 • Karma Yem Kredisi: Yetiştiriciliğini yaptığınız canlı hayvanlar için Kooperatiflerin iştiraki olan Tarım Kredi Yem fabrikalarından ya da özel firmalarla anlaşması olan firmalardan talebiniz sonucu kısa sürede tedarik edebilirsiniz.
 • Kaba Yem Kredisi: İşletmenizdeki canlı hayvanların ihtiyacı olan sap, saman, kuru ot, tohum küspeleri ve yem bitkileri ile yapılan slajlar gibi  kaba yemler de Tarım Kredi Kooperatiflerince tedarik edebilirsiniz.
 • Hayvan Hayat Sigorta Kredisi: Yetiştirdiğiniz hayvanları hastalık, hırsızlık gibi risklere karşı Tarım Kredi Kooperatiflerinden dar ya da geniş kapsamlı olarak sigorta ettirebilirsiniz. Sigorta yaptırdığınızda kullanacağınız diğer kredilerinde faiz oranlarında %25, %50 , %75 ve % 100 gibi oranlarda kredi konusuna göre indirim kazancı sağlayarak düşük faizli indirimli kredi kullanabilirsiniz.
 • Hayvancılıkla İlgili Zirai Alet ve Makine Kredisi: Örneğin; Süt sağma makinesi, Traktör, Saman balya makinesi, Yem kırma makinesi gibi.

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Kredisinde Bitkisel Ürün Kredisi Çeşitleri?

Bitkisel üretimini yaptığınız tarla, bağ ve bahçe ürünleri için verilen çiftçi kredisi çeşitlerinin başlıcaları aşağıdaki gibidir.

 • Tohumluk Kredisi: Üretimini planladığınız bütün bitkilerin sertifikalı tohum taleplerini Kooperatif Müdürlüklerine yapabilirsiniz.
 • Gübre Kredisi: Üretimini yaptığınız bitkilerin ihtiyacı olan kimyasal ve organik gübre taleplerini Birim Tarım Kredi Kooperatiflerinden karşılayabilirsiniz.
 • Zirai İlaç Kredisi: Üretimini yaptığınız tarla, bağ, bahçe ve işletmenizde bulunan ağaç, hububat, mantar gibi ürünlerinizi hastalıklardan korumak için ihtiyaçlarınız ortağı olduğunuz Kooperatiflerden karşılayabilirsiniz.
 • Bitkisel Ürün Sigorta Kredisi: Üretimini yaptığınız ürünleri Tarım Kredi Kooperatiflerinden dolu, yangın, sel, heyelan, don gibi risklere karşı sigorta yaptırarak kullandığınız diğer kredileri de  indirimli ve düşük faizli kredi olarak kullanabilirsiniz.
 • Bitkisel Üretim Zirai Alet ve Makine Kredisi: Pulluk, Mibzer, Traktör, Kültivatör, Çapa makinesi gibi

Tarım Kredi Kooperatifi Çiftçi Kredisinde Diğer Kredi Çeşitleri?

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının her türlü ihtiyaçlarını senelik ya da 4 yıl ve üzeri vade imkanları ile karşılamaktadır. Aynı zamanda günümüzde yaygın olan devlet destekli, sıfır faizli gibi projelerle de kısa ve orta vade de imkanlar sağlamaktadır. Bunların başlıcaları ;

 • Tüketim Kredisi: Temel gıda maddeleri ve kömür gibi aklınıza gelen her türlü ürün tedariki Kooperatiflerce sağlanmaktadır.
 • Motorin Kredisi: Hem hayvancılıkta hem de bitkisel üretimde ihtiyaç duyulan mazotu Tarım Kredi Kooperatifleri yalnızca ortaklarına 6 ay faizsiz ya da ürünlerinizi sigorta yaptırmanız durumunda indirimli ve düşük faizli olarak kredi sağlamaktadır.
 • Çeyiz Kredisi: Torunlarını ya da çocuklarını evlendiren çiftçilere 4 yıl vadeye kadar 15.000 TL kredi imkanı bulunmaktadır.
 • Nakdi Kredi: Kredi limitinize göre nakdi ihtiyaçlarınızı karşılanmaktadır. 10.000 TL limiti olan çiftçiye 5.000 TL nakit kredi verilirken 10.000  TL üstüne 10.000 TL yi geçen tutarın %25 oranında nakdi kredi verilmektedir. Örneğin : 30.000  TL kredisi olan bir çiftçi için kredi hesaplaması şöyledir;        30.000-10.000 = 20.000 ve 20.000 * %25 = 5.000 TL son olarak 5.000 +5.000 = 10.000 TL nakit kredi kullanabilir.
 • Genç Çiftçi Projesi
 • 250.000 Düve Projesi
 • 300  Koyun Projesi
 •  IPARD Projesi

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredilerinde Tarım Kredi Kooperatifleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tohumluk Kredisi Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere ve tüzel kişilikle üretim yapan firmalara tohumluk satışı yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir