Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Çiftçi Kredisinde Tarla ve Hayvancılık Kredisi Tarım Kredi Kooperatifleri

Çiftçi Kredisinde Tarla ve Hayvancılık Kredisi Tarım Kredi KooperatifleriYaptığınız tarımsal faaliyete ait girdiler için ihtiyacınız olan emtialar ve varlıklar için Tarım Kredi Kooperatifini tercih ettiğinizde yerleşim yerinize hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğüne giderek  ortaklık için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifine ortak olmak için istenilen belgeleri https://enuygunkrediverenbanka.com/ciftci-kredilerinde-tarim-kredi-kooperatifleri/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

TKK Çiftçi Kredisinde Tarla ve Hayvancılık Kredisi

Tarla Bitkileri Kredi Başvurusu

Tarla bitkileri üretimi yapan çiftçiler her türlü girdi maliyetlerinin tedarikini Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapabilirler. Tarım Kredi Kooperatifi ortakları üretimini yaptıkları ürünleri İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine kayıt ettirmeleri sonucu ÇKS belgelerini beyan etmeleri yeterlidir.

 • Çiftçilere krediler üretime konu ürün çeşidine göre açılmaktadır. Örneğin; kuru tarlada ÇKS ye kayıtlı buğday üretiminin dönümüne 300-350 TL arası kredi açılmaktadır. Yani 100 dönüm buğday eken bir çiftçi Tarım Kredi Kooperatifinden 30.000-35.000 TL arasında kredi çekebilir.
 • Ekilen ürünün bedelinin yüksek olması kredi çekerken ekili alanın az ama çiftçi kredi limitinin yüksek olması imkanını sağlar. Örneğin; işlemelik ay çekirdeği eken bir çiftçi dönüme 1.000 TL gibi bir kredi alabilir. Yani 30 dönüm ay çekirdeği eken bir çiftçi Tarım Kredi Kooperatifinden 30.000 TL kredi çekebilir.
 • Tarla bitkileri girdi maliyetlerine konu tohum, gübre, motorin gibi ayni krediler 1 yıl vadeli olup vade süreleri bir yılı aşamaz.
 • Tarla bitkileri üretimi için kullanılan Zirai Tarım Alet ve Makine Kredileri vade sürelerinde 4 yıl ve üzeri taksitli olarak % 10 cari faiz oranı tarım kredi imkanı bulunmaktadır. Tarsim sigortası yaptırmanız durumunda faiz oranı % 5 olarak değişecektir.
 • Kullanılan krediler 1 yıl %8 cari faizle ya da Tarsim Sigortası yaptırmanız durumunda 1 yıl % 4 indirimli ve düşük faizle, 2 ay veresiye, 6 ay faizsiz ya da %20 oranında vade farkıyla 1 yıl vadeli şeklindedir. Örneğin; motorin kredisi 6 ay faizsiz, tüm emtialar 2 ay faizsiz ve veresiye olarak tarım kredi imkanı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: https://enuygunkrediverenbanka.com/ciftci-kredisi-tarim-kredi-kooperatifi-faiz-oranlari/

Hayvancılık Kredisi Başvurusu

Hayvancılıkla ilgili işletmesi bulunan çiftçiler Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından İşletme Tescil Belgelerine kayıtlı olarak yetiştiricilik yapmaları durumunda ve bu belgeyi Kooperatife ibraz etmeleri sonrasında Kooperatif ortağı olabilir ve kredi kullanabilirler.

 • Hayvan yetiştiriciliğinden talep edilen hayvancılık kredi limitini hayvan varlığı sayısı, hayvan başı bedel ve üretimini yaptıkları ürün fiyatı etkili olmaktadır. Örneğin; besi danası için hayvan başı 1.200 – 1.700 TL gibi hayvancılık kredisi açılırken, büyükbaş süt hayvancılığında hayvan başı 1.700 – 2.200 TL hayvancılık kredisi açılmaktadır.
 • Besi hayvanlarında söz konusu üretim et olduğu için etin kg fiyatı ve canlı hayvan ağırlığı tarım kredi limitinde göz önünde bulundurulurken, süt hayvancılığında ise senelik süt verimi ve sütün litre fiyatı çiftçi kredi limitini belirlemektedir.
 • Hayvancılık kredilerinde girdi maliyetlerine konu olan kaba yem, motorin, karma yem ve vitaminler gibi girdilerin tarım kredi vade süreleri 1 yılı aşamaz.
 • 5 ay faizsiz,  2 ay veresiye ya da 1 yıl % 8 cari faizli veya Tarsim Hayvan Hayat Sigortası yaptırmanız durumunda 1 yıl % 4 indirimli ve düşük faizli olarak hayvancılık kredisi kapsamında çiftçi kredisi kullanabilirsiniz.
 • Hayvancılığa ait Tarım Alet ve Ekipman Kredileri ile Canlı Hayvan Tedariki Kredileri 4 yıl ve üzeri vadede tarım kredi imkanı bulunmaktadır.
 • Damızlık süt hayvancılığı tedariki kredileri 18 ve 24 ay sıfır faizli hayvancılık kredisi imkanı bulunmaktadır. 4 yıl vadeyi tercih etmeniz durumda ise kalan sürede faiz oranında % 50 ve % 75 gibi indirimli ve düşük faizli hayvancılık kredisi imkanı bulunmaktadır. Bu faiz indirimlerinden yararlanmak için Tarsim hayvan hayat sigortası yaptırmanız gerekmektedir.
 • Besi hayvanı kredileri vade süreleri 18 ayı geçmeyen çiftçi kredileridir.

Tarımsal işletmenize ait girdi ihtiyaçlarınızı Kooperatiflerden ortak olarak kredili ya da peşin olarak sağlayabileceğiniz gibi ortak olmadan motorin hariç her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarınızı peşin ve kredi kartı ile Kooperatiflerden karşılayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Borçlarının Ertelemesi 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir