Pazartesi , Nisan 6 2020

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Çiftçi Kredisinde Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri

Çiftçi Kredisinde Ziraat Bankası Bitkisel Üretim KredileriTarla, bağ, bahçe, örtü altı, topraksız ve su kültürü üretimi yapan çiftçilerimiz üretimleri konu girdi ve başlangıç maliyetleri için Ziraat Bankaların bitkisel üretim kredisi kullanabilirler. Ziraat Bankası çiftçilere üretimlerine konu ihtiyaçlarını karşılamaları için nakdi kredi vermektedir. Ödemeler hasat sonu vade ya da çiftçilerin istekleri üzerine değişiklik gösterir.

Ziraat Bankasından çiftçi kredisi kapsamında bitkisel üretim kredisi kullanmak isteyenler için diğer bankalar üzerinde üretimden elde ettiğinizden çok fazla borcunuz olmaması, daha önce kara listede olmamak, talep edilen belli kredi limitleri için krediye karşılık vereceğiniz ipotek ya da rehin olarak verebileceğiniz bir varlığınızın olması, kredi geçmişinizin temiz ve kredi notunuzun yüksek olması kredi işlemlerinizin anında, istediğiniz limitte ve sorunsuz şekilde tamamlanması için çok önemlidir.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi

Çiftçi Kredisinde Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi Konuları

Ziraat Bankası çiftçi kredisi kapsamında bitkisel üretim dallarında vermiş olduğu tarım kredi çeşitlerinin başlıcaları;

 • Tahıllar
 • Endüstri Bitkileri
 • Yağlı Tohumlar
 • Baklagiller
 • Yem Bitkileri
 • Yumrulu Bitkiler
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
 • Sertifikalık Tohumluk Yetiştiriciliği
 • Sertifikalı Tohum İşleme ve Pazarlama
 • Tarla Sebzeciliği
 • Meyve Yetiştiriciliği
 • Serada Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği
 • Süs Bitkisi Yetiştiriciliği (Açıkta ya da Serada)
 • Mantar Yetiştiriciliği

İlginizi Çekebilir: https://enuygunkrediverenbanka.com/ciftci-kredisinde-tarla-ve-hayvancilik-kredisi-tarim-kredi-kooperatifleri/

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi

Ziraat Bankası bitkisel üretim kredilerinde Tarsim Sigortası yaptıran çiftçilere indirimli ve düşük faizli tarımsal kredi vermektedir. Diğer bankalara kıyasla faiz oranlarının düşüklüğü, bazı dönemlerde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinden kullanılan kredilere çıkan ödeme kolaylıkları, borç yapılandırma ve erteleme imkanları çiftçileri bu iki kurumu tercih etmelerine sebep olmaktadır. Ziraat Bankası bitkisel üretim kredileri işletme kredisi ve yatırım kredisi şeklinde iki çeşittir.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredi Çeşitleri Nelerdir?

 • İşletme Kredileri: Gübre, ilaç, yakıt, çeşitli demirbaş alımı, bakım-onarım, kira, tohum nakliye ve pazarlama gibi birçok konuda Ziraat Bankası çiftçi kredisi kapsamında 1 yılı aşmayan vade süreli krediler kapsamına girer.
 • Yatırım Kredileri: Bağ, meyve bahçesi, sera, soğuk hava deposu gibi tesislerin kurulması ya da satın alınması, derin kuyu projesi, sulama sistemi kurmak, yatırım yapılacak olan tarlanın alımı gibi belli başlı konuları kapsayan durumlar ile kuracağınız işetmenin ihtiyacına orantılı güneş, rüzgar ve biogaz yatırımları için Ziraat Bankası çiftçi kredi kapsamına giren çok yıllı kredi kapsamına girer.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi Vade Süreleri ve Ödeme Kolaylıkları

Ziraat Bankası bitkisel üretim kredileri yatırım kredisi kapsamındaki 4 yıl ve üzeri taksitli kredilerde vade süresi 1 yılı aşmayacak şekilde taksitli ödeme seçeneği mevcuttur. İşletme kredileri ise 1 yıl aşmayan vade süreli kredilerdir. Genelde işletme kredileri hasat sonu itibariyle tahsil edilmektedir.

Bakanlar Kurulu Kararı sonrasında kesinlik kazanan ve İl ve İçe Tarım Müdürlüğü hasar tespit komisyonlarınca %30 ve üzeri hasar gören bitkisel üretim işletmeleri o yılki üretime ait yapmış olduğu borca konu tarım kredileri 1 yıl süreyle ertelenmektedir. Vadesi geçmiş çiftçi kredileri yine çıkan karar ya da kararnameler ile çiftçi borç yapılandırma ve çiftçi borç taksitlendirme gibi avantajları vardır. Bu borç erteleme ve yapılandırmalar düşük faizler ile olup cezalı faizlerden vazgeçilerek mevcut borcunuzdan daha az bir tutar ödeyerek kredi borcunuzu kapatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Gerçek Kişiler İçin Tüzel Kişiler İçin
Nüfus Cüzdanı Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi Tapu Kaydı ya da Kira Kontratı
Tapu Kaydı ya da Kira Kontratı Oda Kayıt Belgesi
Verilecek Teminata Ait Belgeler Vergi Levhası
Bilanço Esasına Göre Faaliyet Gösteren İşletmelerden Son 3 Yıla Ait Bilanço ve Gelir Tablosu Noter Onaylı İmza Sirküsü ve
Temsil Yetkisine Ait Kararlar
Krediye Karşı Verilecek Teminatlara Ait Belgeler
Bitkisel Üretimin Yapıldığı Yere Ait Tapu Kaydı ya da Kira Kontratı
Yeni Olan Tüzel Kişilikler İçin Kuruluş veya Son Yıla Ait, Diğerlerinde ise En Az Son 3 Yıla Ait Bilanço ve Gelir Tablosu

 

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredisinde Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tohumluk Kredisi Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere ve tüzel kişilikle üretim yapan firmalara tohumluk satışı yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir