Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Çiftçi Borçlarının Ertelemesi 2018

Çiftçi Borçlarının Ertelemesi 2018Çiftçi kredilerinde Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasını tercih eden çiftçilerin, 01.01.2018 ve 31.12.2018 tarihinde meydana gelen deprem, sel, yangın, aşırı sıcak, samyeli, çığ, dolu, kırağı, don, kuraklık, fırtına, şiddetli rüzgar, aşırı yağmur ve kar yağışı, kar fırtınası gibi afetlerde ürünleri, tesisleri, seraları, hayvan varlıkları en az %30 oranda zarar görmesi durumunda, borçları bir yıl süre ile ertelenmiştir.

2018 Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası Ciftci Borc Ertelemesi

Tarım Kredi Ve Ziraat Bankası Çiftçi Borç Ertelemesi

Bakanlar Kurulu Kararı ile resmi gazetede yayınlanan karar yeni adıyla Tarım ve Orman Bakanlığının İl ve İlçe bazındaki Müdürlüklerince oluşturulan Hasar Tespit Komisyonlarının alacağı hasar tespitlerinin %30 ve üzeri olması sonucu Borç Erteleme Süreci başlayacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası Borcumu Nasıl Ertelerim?

  • Hayvancılık yapanlar için İşletme Tescil Belgesi bulunan çiftçiler ile Bitkisel Üretime konu ürünlerini ve varlıklarını Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olarak yürüten çiftçi borçları erteleme kapsamındadır.
  • Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerince %30 ve üzeri hasar tespiti olan yerlerdeki çiftçiler kredi borçlarının yapılandırılması için bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapacaklar.

Çiftçi Kredisi Borç Erteleme (Yapılandırma) Süresi

  • Her Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüğü dilekçe verme sürelerine ait tarih aralığını kendi internet sitelerinde ilan eder. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlükleri ise dilekçe ile başvuru tarihlerini çiftçilerine kısa mesaj, ilan ve internet siteleri üzerinden duyurur.
  • Bağlı bulunduğunuz Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasını da arayarak süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredi kullandığınız şubedeki telefon numaralarınızın güncel olması sizin doğru ve zamanında bilgilendirilmeniz için çok önemlidir.

Tarım Kredi Borç Erteleme Listesi Nedir?

  • Hasar Tespit Komisyonu kararı sonrası alınan dilekçeler incelemeye alınır ve borçları ertelenecek olan çiftçiler Erteleme Listesine alındıktan sonra Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerince ilan edilir. Bu liste aynı zamanda İl ve İlçelerde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası Müdürlüklerine resmi yazı ile bildirilir. Listede ismi olmayan çiftçilere itiraz hakkı doğar ve ikinci liste ilanıyla kesin liste oluşturulur.

İlginizi Çekebilir: https://enuygunkrediverenbanka.com/ciftci-kredilerinde-tarim-kredi-kooperatifleri/

Çiftçi Kredi Borcumun Tamamı Ertelenir Mi?

  • Kesin listede ismi olan çiftçiler kredi borçlarını yapılandırmak diğer bir ifadeyle borçlarını ertelemek için kredi kullandığı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Şubelerine giderek bir yıl süreyle borçlarını erteler.
  • Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen erteleme kapsamındaki çiftçi borçları yine aynı kararla belirlenen faiz oranıyla bir yıl süre ile ertelenir.
  • 2018 yılı üretiminize ait girdiler için kullandığınız indirimli krediler ertelenmektedir. İndirimli ve düşük faizli krediler ise ürünlerinizi, seralarınızı ve hayvan varlıklarınızı TARSİM sigortası yaptırmanız anlamına gelmektedir.
  • Tüketim kredisi kapsamındaki kömür, temel gıda malzemeleri gibi ürünler için çektiğiniz krediler, 2 aylık veresiye olarak kullandığınız krediler ile 6 ay, 5ay ve 2 ay gibi sürelerde sıfır faizli kredileriniz de erteleme kapsamına girmez.
  • İcra takibinde bulunan krediler, icra takibinde yapılandırılan eski borçlar da erteleme kapsamına girmez.

 

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredisi Tarım Kredi Kooperatifi Faiz Oranları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir