Cumartesi , Nisan 4 2020

Anasayfa / Bankalar / Sicil Affını Uygulayan-Uygulamayan Bankalar

Sicil Affını Uygulayan-Uygulamayan BankalarSicil Affını Uygulayan-Uygulamayan Bankalar

Sicil affının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra bir çok tüketicinin merak ettiği konulardan birisi olan sicil affını uygulayan bankalar veya uygulamayan bankalar hangileri gibi sorular. İlk etapta şunu belirtmek isterimki şu aşamada sicil affını uygulayan banka yoktur.

Sicil affı konusunda 27 Ocak’ta çıkarılmış olan sicil affı bankalar tarafından hala uygulanmamaktadır. Her gün birden fazla bankaya giderek durumu öğrenen veya başvuru yaparak kredi notu riskini alarak sorgulama yapan kişiler çok fazladır. Çünkü bahsedilen sicil affı düzenlemesinden, yıllarca kara listede kalan ve para sıkıntısı çeken milyonlarca kişi etkilenmektedir. Milyonları etkileyen bir durumun tam olarak açıklığa kavuşturulmaması sonucunda da kişiler sicil affı adı altında çıkarılmış olan yasadan sıkıntılar duymaktadır.

Konu ile ilgili olarak son açıklamayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptı. Sayın Bakan, sicil affını uygullamayan bankaları bize bildirin dedi ve tam olarak şu açıklamaları yaptı: “Biz 2017 yılında beyaz bir sayfa açmak istedik ve sicil affını getirdik. Bu affı getirirken Bankalar Birliği ile ortak çalıştık ve onların istediği metni yasallaştırdık. Bunu niye yaptık özellikle sicil affı işlesin diye. Şimdi şikayetler de almıyoruz orada özellikle yapılandırma veya kredisi çıktığı halde kredi vermeme noktasında direnen bankalar varsa o noktada da gereğini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda gerçekten katıyız biz istiyoruz ki bankalar sicil affı konusunda talepleriniz doğrultusunda biz bunu gerçekleştirdiysek siz de bunu uygulamak zorundasınız uygulamanız gerekir. Kişinin kredibiletisi zayıfsa ona bir şey demiyorum ama sicil affı noktasında onu hayata geçirmek zorundasınız. Ama yapılandırma istiyorsa ve yapılandırmanın şartlarını taşıyorsa sizin ona yardımcı olmanız gerekir. Eğer geçmişte çeki ödememişse sonradan onu ödemişse zaten yasanın aradığı şartları gerçekleştirmiş oluyor ve 10 gün geciktirdi evet zaten sicil affı da bunun için var. Onun için biz burada esnafımıza, sanayicimize, ihracatçımıza veya üreticimize bu noktada sicil affı konusunda direnen bankalar varsa buradan sizin aracılığınız ile ben seslenmek istiyorum. Bizlere ulaşsınlar bizlere yazsınlar bizlere bildirsinler bizlerde gereğini yapalım.” dedi.

Sicil affının ilerleyen süreçte gündeme sürekli gelmesi ile birlikte illaki bir çözüm yolu bulunacaktır ve sicil affı uygulayan-uygulamayan bankalar buradan size duyurulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Sicil Affı başlıklı makalemizde halkbank sicil affını uyguluyormu, sicil affı ve sicil affı halkbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir