Cumartesi , Nisan 4 2020

Anasayfa / Bankalar / Halkbank Sicil Affı

Halkbank Sicil AffıHalkbank Sicil Affı

Tüketicilerin bir çok nedenden dolayı kullanmış oldukları kredi veya kredi kartları sonucunda borçlandıkları bankalara, ödemelerini yapmamaları sonucunda kara listeye alınması sonucunda kredi ve kredi kartı kullanamamaktalar. 27 Ocak 2017 tarihinde çıkarılmış olan sicil affı uygulayan banka henüz yok ama devlet bankalarından biri olan Halkbank sicil affı konusunda ne yapacak müşterileri tarafından dört gözle beklenmektedir.

Sicil affı yasasının ne zaman uygulanacağı konusunda henüz bankalar tarafından açıklama yapılmamıştır. Açıklama yapılmadığı gibide henüz yasanın kıyısından bile olsa kredi veya kredi kartı veren banka yoktur. Halkbank‘ın bu konuda öncülük etmesi ve sicil affını uygulaması beklenmektedir.

Sicil affı 2017 olarak çıkan yasa düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı ve yayınlanan içerik aynen şu şekildedir:

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

Yasa içeriğinde belirtildiği gibi bankalar sicil affını uygulamakta serbest bırakılmıştır. Yani Halkbank sicil affını uygulayacak diye bir durum yoktur. Halkbank’ın sicil affının uygulanmasına öncülük etmesini temenni ederim. Yada kısa sürede devlet büyüklerinin duruma el atarak gerekli yeni bir düzenleme yapmaları ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren sicil affı düzenlemesinin uygulanmasını sağlamaları gerekmektedir. En azından Halkbank gibi devlet bankalarının sicil affını azda olsa uygulaması yani belli kredi notu olana veya bir kaç yıl önce borçlarını temizlemiş olan kişilere uygulanması yönünde adımların atılması beklenmektedir. Belirtilen 6 ay içinde borçlarını bir şekilde kapatan veya yapılandıran kişilerede ya kredi veya kredi kartı kullanımı açılmassa, kişiler haklarını bu yeni yasa düzenlemesi ile nasıl arayabileceklerdir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Kredi Veren Banka 2017 başlıklı makalemizde acil kredi, anında kredi ve en uygun kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir