Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Haberler / Sicil Affı Resmi Gazete 2017

Sicil Affı Resmi Gazete 2017Sicil Affı Resmi Gazete 2017

Tüketiciler tarafından ihtiyaç duyulan nakit bankalar tarafından verilmedikçe milyonlarca kişi her geçen gün artan şekilde nakit ihtiyacı duymakta ve neticede ekonomi tıkanma noktasına gelmektedir. Sicil affı resmi gazetede yayınlandı fakat şu zamana kadar henüz uygulayan banka olmadı. Bankalar neden sicil affını uygulamıyor. Sicil affını bankalar uygulayacakmı, 2017 sicil affı bankalar tarafından ne zaman uygulanacak, neden bekliyorlar, gereken yapılacak mı?

Bütün bu sorular tüketicilerin aklında ve kara listede olan takibe girmiş bir çok kişi bunu beklemekten her gün haber takip etmekten veya internet ortamında forumlardan yorum okumakla akşam etmektedirler. Sicil affının ilk etapta genel olarak banka kayıtlarının temizleneceği ve beyaz bir sayfa açılacağı yönünde lanse edilmesi ve bunun neticesinde de kişilerin büyük bir umut ve beklentiyle Resmi Gazete‘de yayınlanmasını beklemesiyle geçen süreçte, şu aşamada ne bir açıklama yapılmakta nede bu konuda ilgili yerlere yapılan binlerce şikayate karşılık bir açıklama yapılmaktadır.

Resmi Gazete’de sicil affının 2017 yılı Ocak ayının 27’sinde yayınlanma şekli ile gerçek ve tüzel kişilerin mevcut olan sicillerinin dikkate alınmayarak bankalar tarafından kredi verilebileceği yönünde oldu. Buna karşılık bankalarda bu haklarını sicili bozuk olan kişilere şu aşamaya kadar kredi vermemek yönünde kullandılar. En basitinden 1 yıl gibi bir süre konsada, o süreye kadar borcunu kapatmış olan kişilerin bu noktada kredi çekmelerine imkan sağlansa ve bu yönde bir çalışma, yasa düzenlemesi getirilse, tüketiciler mağdur olmadan, ekonomiye katkı sağlamış olurlar.

Sicil affı 2017 ile ilgili ilerleyen günlerde bankaların gerekli düzenlemeleri yaparak yavaş yavaş kredi vermeye başlanmaları beklenmektedir. Sicil affı ile uygun kredi veren banka olur mu bilinmez ama şubi kesinki bankalar böyle yasalar çıktığı zaman uygulamayı yapmaları ve gerekli düzenlemeleri yerine getirmeleri bir kaç ay sürmektedir. Bu süreç daha önce çıkan yasalarda da gördüğümüz gibi bankalar tarafından kendi lehlerine yorumlanmakta ve tüketicilere bu konularda zorluk çıkarılmaktadır. Yapılan yasa düzenlemelerinin, bankaları yaptırımda bırakacak şekilde çıkarılması halinde sicil affı gibi yasa düzenlemelerinin uygulamaya konacağı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks kredi notu öğrenme, findex ve KKB puanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir