Perşembe , Kasım 1 2018

Anasayfa / Haberler / Trafik Sigortası Sicili Temizlenecek Ve Sigorta Sicili Oluşturulacak

Trafik Sigortası Sicili Temizlenecek Ve Sigorta Sicili OluşturulacakTrafik Sigortası Sicili Temizlenecek Ve Sigorta Sicili Oluşturulacak

Araçların yerine sürücülerin sigortalanması gündemdeyken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek trafik sigortaları için yeni bir düzenlemenin yapılacağının ilk sinyallerini verdi ve şu açıklamalarda bulundu: “Trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanın sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine’ye söyledim çalışıyorlar. İngiltere’de sürücünün sigortalandığı bir sistem. Sadece taşıt değil sürücünün de risklerini göze alan sistem. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker.”

Kredi kullanırken nasılki ödemelerinin düzenliliğine bakılarak bir kredi notu belirleniyor ve buna göre bankalar tüketicilere kredi veya kredi kartı veriyorsa aynı düzenlemenin bir benzeride trafik sigortaları için çıkarılacak. Yani ceza puanları prim ödemelerinde belirleyici olacak. Trafik sigortası yerine 35 milyondan fazla ehliyet sahibine sorumluluk sigortası yapılmaya başlanacak. Bu uygulamanın yapılmasıyla sigorta şirketleri, kırmızı ışıktan hiç geçmemiş, hiç trafik cezası yememiş olan kişiler ile her gün trafik cezası yiyen kişileri ayırmış olacak. Yeni trafik sigortası düzenlemesi ile kişilerin kredi notu gibi trafik sigortası notu olacak.

Trafik kazasına karışan ve trafik ihlali yapan sürücüler ile düzenli araç kullanan ve trafikte kimseye zarar vermeyen sürücüler ayırt edilerek, aynı primler ödetilmeyecek. Arada inanılmaz farklarında çıkması beklenen durum olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü, veri tabanında tutulmakta olan ceza puanları kişinin trafik sigortası sicilini belirleyecek ve sorgulama, hesaplama yapan sigorta şirketleri bu puanlar vasıtasıyla otomatik olarak sürücüye göre trafik sigortası primi oluşturacak. Sorumluluk sigortası yaptırmayan kişiler araç kullanamayacak. Kullanan kişilerin araçları trafikten alıkonacak ve bağlanacak.

Hiç ceza puanı olmayan kişilerin sigorta primleri 400 lira kadar düşecek ve daha uygun fiyatlara trafik sigortası yaptırabilecek. Uygulama ile ilgili düzenlemeler yapılmakta olup ilerleyen aylarda yapılarak 2017 yılında aktif olması beklenmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir