Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Haberler / Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama

Büyükanne Çocuk Bakım Parası SorgulamaBüyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama

Çalışan annelerin çocuk bakımları sorun olmaktadır. Bunu düşünerek iş adamları ve hükümet tarafından dünyada bir ilk olarak yapılan çalışma çerçevesinde bazı şartlar ve kurallar belirlenerek büyükanne çocuk bakım parası alma konusunda başvurular toplandı.

Belli illerde pilot uygulama olarak ilk etapta uygulanacak olan büyükaanne çocuk bakım parası verilecek olan aile sayısı büyük illerde 1000, küçük illerde 500 aile olacak ve bu pilot uygulama için toplamda 6000 aileye uygulanacak. Yapılan çalışma 4-5 ay kadar incelenecek ve teftiş edilecek. Projenin asıl amacı olan kadın çalışanların iş hayatında daha fazla olmasının gerçekleşip gerçekleşmediği test edilecek ve uygulamanın başarı derecesine göre uygulama ülke geneline genişletilecek.

buyuk anne cocuk bakim parasi sorgulama

Yapılan çocuk bakımı başvurularının yüz binden fazla olması sonucunda, pilot uygulama başvuruları 20 Şubat tarihinde erkenden bitirildi ve gerekli şartları karşılayan aileler belirlenmeye başlandı. Başvuru işlemlerini yaptığınız ekran olan https://buyukanne.csgb.gov.tr adresine giriş yaparak sol menüden başvuru işlemlerini seçerek, başvuru sorgulama sekmesinden daha önce yaptığınız başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

Büyükanne çocuk bakım parası başvuru sorgulaması yapmanız için bilmeniz gerekenler;

  • Annenin Kimlik Numarası
  • Babanın Kimlik Numarası
  • Çocuğun Kimlik Numarası
  • Büyük Annenin Kimlik Numarası

Bu bilgileri istenen boşluklara girdikten sonra doğrulamayıda yaptıktan sonra sorgulama işlemini yapabilir ve başvurunuzun olumlu yada olumsuz mu değerlendirilip değerlendirilmediğini görebilirsiniz. Başvurusu olumlu olan 6000 aileden gerekli evraklar istenecek ve daha sonrasında büyük anne çocuk bakım maaşı bağlanacak. Parayı alan ailelerdeki annenin durumu ve çalışması ile torununa bakan büyük annenin durumu incelenerek ilerleyen süreçte ülke genelinde uygulanmaya başlanacak.

Sonuç olarak dünya genelinde bir benzerinin olmaması ve uygulamanında yeni olması sonucunda bazı acemilikler, aksaklıklar olabilir. İlerleyen zamanda yeni düzenleme kararlarının alınması, gerekli değişikliklerin yapılması ve finansmanında bulunmasıyla, daha fazla aileye daha geniş yaş sınırları altında torununa bakan büyük annelere torun bakma parası verilebilir.

Konuyla ilgili olarak Temmuz yada Ağustos ayı gibi yapılacak olan uygulama değerlendirmesi hakkında en güncel haberleri sitemizden bulabileceksiniz. Büyük anne çocuk bakım parası başvuru sorgulama işlemi ile ilgili olarak sormak istediklerinizi yorum kısmı aracılığı ile tarafımıza iletirseniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sicil Affı Resmi Gazete 2017 başlıklı makalemizde kara liste affı, kredi sicil affı ve sicil affı 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir