Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Kredi Kartı Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?Kredi Kartı Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Kredi kartı, tüketicilerin son zamanlarda çok fazla kullandığı ve günlük yaşamımızda olmassa olmazlar arasında. Durumda böyle olunca, her geçen gün kredi kartı kullanımı ülkemizde katlanarak artmaktadır. Bankalarda kredi kartı vermek için yarışa girmiş durumdadırlar. Hatta anında onaylı kredi kartı olarak sizin adınıza bankada tanımlı olan kredi kartları bile mevcuttur. Sizin sadece başvuru yapmanızı beklemektedir. Kredi kartı kullanımı sonucunda tüketicilerin bankalara olan kart borçlarıda artmaktadır.

Kredi kartı dolandırıcılığı olarak, her geçen gün farklı bir yöntem ortaya çıkmaktadır. Her dolandırıcılık olayında yine sizden kaynaklı olan bir durum ortaya çıkmaktadır. Kişiler kredi kartlarının üzerinde yazan kart numarası, son kullanım tarihi ve cvc kodu ile bile alışverişler yapabilmektedirler.

Kredi kartı kullanıyorsunuz fakat internet üzerinden hiç alışveriş yapmıyorsanız mutlaka bankanızı arayarak kredi kartınızın internet ortamından yani sanal alışverişini kapattırınız. Bu şekilde sizden habersiz olarak yasadışı şirketlerden kredi kartınız ile yasadışı olarak alışveriş yapılmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede kartınızdaki kart numarası gibi bilgiler ile alışverişi önlemiş olursunuz.

Kartların 3D güvenlik sistemleri mevcuttur. Bu güvenlik sistemide, internetten alışverişlerinizde, ilgili site sizi bankanın sitesine yönlendirerek, cep telefonunuza kısa mesaj ile şifre gönderilmesi işlemidir. Bu işlem ile size ait olan telefon olmadan alışveriş yapılmasıda mümkün değildir. Zaten bütün bankalar bu sisteme geçiş yapmaktadırlar. Bu sayede kart numaranız gibi bir çok bilgilerin bilinmesi, hatta sanal ortamda alışverişe kartınız açık olsa daha alışveriş yapılmasını engellemiş olursunuz.

Kredi kartı koybolmalarında, hemen bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirin ve yenisini talep edin. Zaten bütün bankaların çağrı merkezlerinde, sanal robotun sizi yönlendirdiği ilk menü kredi kartı işlemleridir. Bu sayede kredi kartınızın kullanımını kapattırmış olursunuz ve bir kaç gün içinde gelecek yeni kredi kartınıza kavuşmuş olursunuz.

Kredi kartı şifrenizi kimse ile paylaşmamalısınız ve cüzdanınız gibi kartınızın bulunduğu yerlerde bir kağıda yazarak kesinlikle bulundurmayınız. Kartınızın üzerine kesinlikle yazmayınız. ATM’lerden para çekerken, ATM’nin kart yuvasında bir aparatın takılı olup olmadığından emin olunuz, kartınızın kopyalamalara karış korunması tamamen sizin kart kullanma şeklinize bağlıdır. Güvensiz kıytı köşelerde kalmış dükkanlardan mümkün olduğunca nakit alışverişi yapınız. Benzinliklerde, lokantalarda kesinlikle kartınızı bir başka kişilere teslim ederek şifresini vermeyiniz. Gerekirse post cihazını getirmesini talep ediniz. Aksi takdirde bilginiz dahilinde olmadan kartınız kullanılabilir.

Kredi kartı güvenliğimi nasıl sağlarım konusu anlatmakla bitmez çünkü bu iş tamamen sizde bitmektedir.

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Kredi Kartı Limit Sorgulama başlıklı makalemizde kredi kartı limiti, limit sorgulama ve vakıfbank kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir