Pazar , Nisan 12 2020

Anasayfa / Haberler / Kredi Garanti Fonu Şartları

Kredi Garanti Fonu ŞartlarıKredi Garanti Fonu Şartları

Kobilerin karşısına ucuz krediler ve yeni fırsatlar her geçen gün daha fazla çıkıyor. Uzun zamandan beri çalışmalar yapan KGF ekonomik olarak daha da güçlendirilmiş durumda. Yeniden tasarlanarak bazı değişiklikler yapılarak hizmet alanı genişletildi. Bu yazımızda kredi garanti fonu şartları konusunda açıklama yapmaya çalışacağız. Kredi garanti fonu (KGF), kredi kullanmak isteyen fakat gerekli olan teminatı gösteremeyen Kobiler için destek vermektedir. Anlaşmalı oldukları bankalar ile kredi kullanmalarını sağlayarak kobilere finansman bulma açısından destek olmakta. KGF’nın amacı ise firmalara destek vererek işletme sermayesini arttırmak ve yatırıma yönlendirmek. KGF kefaleti KGF Özkaynak ve KGF Hazine Destekli olarak ikiye ayrılır. Her ikisinde de izlenen yol ise alınan komisyon oranı ve kefalet tutarında değişiklik görülmektedir. KGF kefaletinden faydalanabilmek için öncelikle KOBİ olmak gerekmektedir. KGF Özkaynak kefaletinde süre bir yıldır. İşletme başına ise 1 milyon Liraya kadar kefalet verilmektedir. Grup firmalarına da 1.5 milyon Liraya kadar kefalet verilmektedir. Kullanılan kredinin %80’ine kefalet verilmektedir. Komisyon oranı da %2’dir. KGF Hazine kefaletinde vade 8 yıldır. Ödemesiz dönemde ise 2 yıl kadardır. İşletme başına 1.5 milyon Lira, grup firması ise 2 milyon Lira verilebilmektedir. Kredinin %75’ine kadar kefalet verilir. KGF Hazine kefaleti ve KGF Özkaynak kefaleti arasındaki fark ise kefalet tutarıdır.

Kefalet & Garanti Şartları

Şimdi de kredi garanti fonu şartları nelermiş bakalım. Küçük ve orta boy işletmeler, esnaflar, sanayiciler, sanatkarlar ile genç girişimciler faydalanabilmektedir. 250 işçisi bulunan işletmeler KOBİ olarak görülür. Kefaletin üst sınırı 400 bin EURO’dur. Sadece kredinin belirli bir oranına garanti vermektedir. 200 bin EURO’yu aşan kefaletlerde ise bu oran %70’tir. Türkiye’deki bütün KOBİ’ler bu garantiden faydalanabilir. Başvuruda bulunan kişilerin uygulanabilir bir projeleri mutlaka olmalıdır. Kredi Garanti Fonu değerlendirilirken yönetim yeterliliğine, projenin yapılabilmesine, ortakların ve firmanın liyakatine, kredinin geri ödenebilmesine, özkaynak katkısına bakılmaktadır. Bu değerlendirmeler yapılırken en son olarak teminata bakılır. Kredilerin ödenmesi ve eski borçların ödenmesi için KGF garanti vermemektedir. Peki hangi tür kredilere kefalet verilir? Yeni iş kuranlara, hammadde teminine, var olan tesisin genişletilmesine, yeni bir iş yerine taşınmaya, yeni teknoloji kullanımına, ihracat finansmanına, nakit sıkıntısına, ithalat finansmanına, teminat mektubu kredilere ve KOBİ’ler tarafından kullanılan bütün nakdi ve nakit dışı kredilere.

Kredi garanti fonu veren bankalar

Kredi garanti fonu şartları yazımızda şimdi de garanti fonu veren bankalara bakalım. Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Eximbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Finansbank, Burgan Bank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve İş Bankası. Kredi Garanti Fonu’na başvuru yapabilmek için KGF ile anlaşmalı bir bankaya, KOSGEB’e, TTGV’ye TÜBİTAK’a, KGF Genel Müdürlüğüne müracaat edilebilmektedir. Başvuru için bir belge istenmiyor. Belgeler bankalar tarafından istenecektir.

Bir önceki yazımız olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Parası başlıklı makalemizde Aile ve Sosyal, Çocuk Parası ve E-Devlet şifresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

One comment

  1. merhaba bankadan kredi kullanmak istediğimde kredi garanti fonundan kullandırdılar 20 gün oldu krediyi bozmadan iade etmek istiyorum cezası var diyorlar nasıl bir ceza uygulaması oluyor sizden bilgi alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir