Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Parası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk ParasıAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Parası

2015’de torba yasa ile beraber 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan kadınlara, doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmaya başlanmıştır. Çıkarılan bu yasanın amacı, ülkemizdeki genç nüfusu arttırmak ve ailelerin doğumdan sonra yaşadıkları maddi sıkıntılarını bir nebze de olsa gidermek için çıkarılmıştır. Yeni bebeği olan binlerce aile, bu yasa sonrasında çocuk parası yardımından faydalanmıştır. Çocuk parası, doğum yapan her kadına nakit olarak devlet tarafından verilen bir yardımdır. Doğum yardımından faydalanabilmek için annelerin öncelik olarak başvuru yapması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası yardımı alabilmek için gerekli koşullar ise, öncelikle bebeğin ve annenin sağ olması gerekir. Türkiye vatandaşı olması gerekir. Yabancı ise Türkiye’de doğum yapsalar da bu yardımdan faydalanamaz. Yurt dışında bulunan Türk vatandaşlar da gerekli olan yerlere dilekçelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Doğum yardımı memur olan ve olmayan, doğum yapan tüm annelere verilen bir yardımdır.

Çocuk parası ne kadardır?

15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan annelere sağlanan yardımın miktarı ise birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400TL, üçüncü ve daha fazlası için 600 TL ücret ödenecektir. Bununla beraber, ikiz çocuk sahibi olan annelere ise 700 TL, üçüz sahibi olan annelere 1300 TL, dördüz ya da daha fazla ise her fazla çocuk için 600 TL ek olarak verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası için 15 Mayıstan önce doğum yapan annelere ise kaç çocukları olduğuna bakılarak hesap yapılmaktadır. 15 Mayıs 2015’ten önce iki çocuğu olsa dahi para alamaz. Fakat 15 Mayıs 2015’ten sonra bir çocuk daha olursa 600TL çocuk parası alabilmektedir. Doğum yardımı alabilmek için öncelikle anneler başvuru yapmalıdır. Çocuk parası almak isteyen anneler ya da annelerin kimlikleri ile beraber eşlerinin Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne giderek doğum yardımı başvurusunu yapmaları gerekir. Doldurulan bu dilekçeleri Sosyal Hizmet Merkezleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da yurt dışındalarsa Büyükelçilik ve Konsolosluklara giderek verebilirler. Aynı zamanda bu dilekçelere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Babalar devlet memuru ise neler yapabilirler?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası için memur olan babaların yapması gereken ise doldurdukları bu dilekçeyi ve doğum belgesini kendi kurumlarına verebilirler. Önce çocuğun kimlik belgesinin çıkmış olması gerekir. Dilekçede çocuğun TC nosu yazılmalıdır. Bununla beraber eğer babalar çalıştıkları kamu kuruluşunda ve kurumunda işçi değillerse formda bulunan: Çocuğun babası kamu işçisi mi? Yazan yeri hayır olarak işaretlemesi gerekir, evet şeklinde yazarlarsa dilekçe reddedilir. Devlet memuru olan anneler ise bu başvuruları çalıştıkları kurum veya kuruluştan yapabilirler. Gerekli görülen koşulları yerine getiren annelerin dilekçeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait olan il müdürlüklerine ulaşmasından bir veya iki ay gibi sürede çocuk parası, PTT’ye yatırılmaktadır. E-Devlet şifresi ile paranın yatıp yatmadığına bakabilirsiniz. Yatırılan paranın bizzat anne tarafından kimlik gösterilerek çekilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Okuyan Çocuğa Para Yardımı başlıklı makalemizde Çocuk Hizmetleri, Destek Ödemeleri ve Ekonomik Destek hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir