Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Kosgeb / KOSGEB Kredilerini Neden Alamıyorum

KOSGEB Kredilerini Neden AlamıyorumKOSGEB Kredilerini Neden Alamıyorum

KOSGEB kredisi için başvuranların sadece 15 bin işletme sahibi sevinebildi. Toplamda 244 bin 890 işletme sahibi başvuruda bulunmuştu. Fakat bu 15 bin tl’lik işletme sahipleri bankaya gittiklerinde finansal uygunluk yok gerekçesi ile talepleri reddedildi. Bu yazımızda KOSGEB kredilerini neden alamıyorum sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Bazı bankalar kredi vermeyi kabul ettiler. Ancak kredi limitlerini oldukça düşürdüler. 50 bin TL’ye KOSGEB’den onay çıkan esnafa sadece 10 bin TL kredi çıktı. KOSGEB yetkilileri bu konuda çıkan sorunların bankalardan kaynaklandığını belirttiler. Birçok ilde onay alan firmaların sayısı ise 40’a ulaşmadı. Manisa’dan 145, Bayburt’tan 16, Erzurum’dan ise 90 firma kredi onayı almış durumda. 50 bin TL’lik kredi için başvuru yapan Erzurum esnafının yalnızca %4’ü teşvikten yararlanabildi. Bankalar ise kara listeye giren, finansal açıdan zor durumda olanlara kredi çıkmadığını söylemekteler. Kredi başvurularında bankalardan olumsuz cevap almak elbette ki kötü bir durum. Bankacılığın çok gelişmesi ve ekonomik koşulların gerektirdikleri kredi kullanımını oldukça fazlalaştırmıştır. Her anlamda hemen bir bankaya giderek kredi başvurusunda bulunuyoruz.

Kredi çekmeye engel durumlar

Kredi çekmeye engel durumların birden fazla nedeni vardır. KOSGEB kredilerini neden alamıyorum başlıklı yazımıza kredi alamama nedenleri ile devam edelim. Bunlardan ilki bankaların kara listesinde olmanız olabilir. Bireysel kredi borcunuzun ödemesinde aksama yaşandıysa, kredi kartı ödemesinde gecikme yaşandıysa, kredi borcunuzun devam etmesi, geçmiş dönemde kullandığınız kredilerin ödenmesinde oluşan sorunlar, kredi başvurusu sırasında gelirinizi belgeleyemiyor iseniz, altı aydan kısa zamandır çalışıyor iseniz, geliriniz taksit tutarlarını karşılamıyor ise, gelirinizin kredi miktarını karşılamıyor olması, bankanın kefil talebini karşılamıyor olmanız, bankanın ipotek isteğini gösteremiyor oluşunuz ve kefil olduğunuz kişinin ödemede aksaklık yaşaması gibi nedenler kredi çekmenize engel durumlardır. Gerekli olan ekonomik standarda sahip iseniz kredi çekme ihtimaliniz güçlenmektedir. Aksi takdirde kredi çekmek istediğinizde oldukça sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yani KKB kredi notunuzun yüksek olması sizin için çok önemli bir ayrıntıdır. Çok iyi bütçe planlaması yaparak ve tasarruf ederek ekonomik anlamda sağlıklı olmanız gerekmektedir. Kara listede olanlara sicil affı ile beraber getirilen düzenleme ile gerekli olan başvurular ve ödemeler yapıldığında kara listeden çıkabilme şansınız oldukça yüksek.

Kara listeden nasıl Çıkılır?

KOSGEB kredilerini neden alamıyorum sorusuna bir de kara listeden nasıl çıkılır ile devam edelim. Bankalar borcunuzu ödediğiniz takdirde sizleri kara listeden çıkartırlar. Ancak bankaların kredi politikalarında yaşanan değişiklikler nedeni ile geri ödemesi yapılmış borçlar, haklarında takip süreci sona erdikten sonra 5 yıl sonra kara listeden çıkabilirler. Geri ödeme hiç yapılmamış borçlarda ise borçlar hukukuna göre 10 yıllık zaman aşımı gerekir. Bütün bunlara rağmen başvurduğunuzda hemen kredi alabilirsiniz anlamı da çıkmaz. Bankalar kendi politikaları gereği kredi vermeme hakkına da sahiptirler. Ödemelerde yaşanan gecikmeler nedeni ile kayıtlar 12 ay geriye gider. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için ise Merkez Bankası’na yazacağınız bir dilekçe aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Dilekçenize ek olarak adınız- soyadınız, imzanız, yazışma adresiniz, TC nosu, nüfus cüzdanı fotokopisi, anne kızlık soyadı gibi bilgileri eklemeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Sıfır Faizli 50 Bin TL KOSGEB Kredisi başlıklı makalemizde 2017 kosgeb faizsiz kredi, kosgeb faizsiz kredi ve kosgeb kredisi ne zaman verilecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KOSGEB Destekleri Ve Başvuru İşlemleri

icindekiler1 KOSGEB Destekleri1.1 KOSGEB Veri Tabanı1.2 KOSGEB Veri Tabanına  Nasıl Kayıt Olurum?1.3 KOSGEB Veri Tabanına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir