Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / Kart Nasıl Taksitlendirilir?

Kart Nasıl Taksitlendirilir?Kart Nasıl Taksitlendirilir?

Tüketicilerin, ihtiyaçlarını karşılamak için veya acil nakit ihtiyacını gidermek için başvurduğu finansal bir araç olarak kullanılan kredi kartları vardır. Kredi kartları kişilerin taksitlendirme imkanları ile parasının yetmediği ürünleri almasını sağlar. Kredi kartı kullanımı her geçen gün ülkemizde artmakta olup, kredi kartı taksitlendirmesi ile yapılan alışverişlerde de artış çok fazladır. Tüketicilerin genelde birden fazla kredi kartları bulunmakta ve hepsine ayrı ayrı borçları bulunmaktadır.

Kart nasıl taksitlendirilir? Kartlar gerek bankalar ile alışveriş yaptığınız şirketler arasında özel anlaşmalar ile düzenlendiği gibi ürünlerin veya hizletlerin azami taksit vadelerini belirleyen kurumda BDDK‘dır. Her ürünü veya hizmeti istediğimiz taksit tutarlarında almamız mümkün olmamaktadır. Bankalar kart taksitlendirme işlemlerini bazı alışverişlerde otomatik olarak yapmaktadırlar. Örneğin vergi ödemeleri, genelde 4 eşit takside otomatik olarak bölünmektedir. Bankanıza başvuru yaparak alışverişlerinizi taksitlendirmenizde mümkündür.

Bir çok banka, müşterisinin yaptığı alışverişi taksitlendirmek isteyip istemediğini öğrenmek için kısa mesaj göndererek, alışveriş tutarını kaç takside bölebileceğini, bölerse toplam ne kadar ödeme yapacağını, faiz tutarının ne kadar olacağını belirten bir mesajla bildirme yapmaktadırlar.

Tüketicilerin bir çoğunun yaptığı gibi sizde yaptığınız alışverişten sonra kredi kartınızın müşteri hizmetlerini arayarak yaptığınız son işlemin taksitlendirme yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede şişen kredi kartı ekstresi borcunuzu birazda olsun azaltmış olacaksınızdır. Tek çekim yaptırdığınız alışverişlerinizde, nakit kullanmışcasına bir zararınız olabilmektedir. Mümkün olduğunca tek çekim yaptığınız işlemleri, o ayki geliriniz doğrultusunda yapınız ve tamamını ödemeyi hedefleyiniz. Aksi takdirde sizinde bildiğiniz gibi tek çekim yaptığınız işlem direk kredi kartınıza yansıyacaktır ve yüklü tutarda ekstre borcu ile karşılaşacaksınız. Biriken ekstre borçları ile kredi kartının ödemelerini hiç yapamaz hale gelirsiniz ve asgari ödemesini dahi yapamayabilirsiniz.

Kredi kartınızla ilgili yapacağınız alışverişlerde, bir çok bankanın sunduğu internet şubesi üzerinden son alışverişlerinizi taksitlendirme yapmanız mümkün olabilmektedir. Bu sayede müşteri hizmetleri ile zaman kaybetmeden, cep telefonunuzdan yada bilgisayarınızdan internet şubesi yardımı ile yaptığınız alışverişleri kolayca taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu konuda yardım almak isterseniz en yakın banka şubesine giderekte kart taksitlendirme işlemini yapmanız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir