Salı , Eylül 19 2017


Anasayfa / Genel / Erken Emeklilik İçin 5 Formül

Erken Emeklilik İçin 5 Formül
Erken Emeklilik İçin 5 Formül

Emekli olmak ve emekli maaşı ile rahat bir hayat yaşamak isteyen hemen hemen her çalışanımızdır. Emekli olmanın yaş sınırının arttırıldığı ve kısıtlamaların geldiği zamanımızda, işe girişleri erken olanların veya gün süreleri dolmuş yılı bekleyen, yılı dolmuş günü bekleyen çalışanlar için erken emeklilik için 5 formül açıklayacağım.

Askerlik için yapılacak olan borçlanmalar, bayanlar için doğum borçlanmaları, 3600 gün formülünün uygulanması, çalışan kişileri emekli etmektedir. Çalışılan mesleğe göre yıpranma paylarının olması neticesinde de yıpranmaya göre bazı mesleklerde daha erken emekli olmak bile mümkündür.

Çalışan kişilerin hayali olan emeklilik, belli şartları yerine getirmiş olan kişiler için mümkündür. Birçok vatandaşımız bu durumdan haberdar değildir ve hala çalışmaya devam etmektedir. Ülkemiz genelinde bir çok durumdan kaynaklı olarak erken emeklilik söz konusudur. Erken emekliliğin formülleri olarak: Meslek grubunuzun yıpranma payını bilmeniz gereklidir. Bazı mesleklerde erken emeklilik mümkündür. Çünkü yıpranma payı ve fiili hizmet süresi zammı dediğimiz süreler kişinin gün sayısına eklenmekte ve işe giriş tarihinizi geriye çekerek sizi erken emeklilik yapmaktadır. Yıpranma payı yüksek olan bir işte 12 ay çalışmış olan bir kişinin işe girişi 3 ay erkene çekilerek 15 ay çalışmış gibi gösterilebilmektedir. Yani bunu yıllara vuracak ve hesap yapacak olursak emekli olmuşsunuzdur ve gerekli işlemleri yapmadığınız için hala çalışmaya devam etmektesinizdir.

10 Yıl Çalışmayla Nasıl Emekli Olunur 

Erkek çalışanların askelik borçlanmalarını yapmaları ile erken emekliliklerinin yolu açılabilmektedir. Eğerki askerliğini yapan çalışan, işe başlamadan önce askerliğini yapmışsa, yapacağı borçlanma işlemleri ile prim şartını azaltabildiği gibi 1 ila 2 yıl da kazanması mümkündür. Emeklilik yaşını azaltabilmeniz için askerliğinizi işe girmeden önce yapmanız gereklidir. İşe girmiş olduğunuz tarih borçlanma yapacağınız süreyi belirlemektedir.

Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alabilirim?

Bayanlarda doğum borçlanması ile eksik primlerin tamamlanmasının mümkün olmasıyla birlikte erken emeklilikte mümkün hale gelmiş oluyor. Anne olmuş olan bir bayanın, yılı ve yaşı tamamlaması halinde emekli olmak için primi tamamlamasını beklemesine gerek olmayabiliyor. Bayan çalışan 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak toplamda 6 yıl kadar kazanabilmektedir. Anne olan çalışanın çocuğu doğurması şartıda aranmamaktadır. Yani evlatlık edinmişseniz bile doğum borçlanması yapma hakkınız vardır. Burada aranan tek şart ise evlat edilmiş olan çocuğun 2 yaşını geçmemiş olması gereklidir.

Toplam olarak 15 yıl sigortalılık süresi bulunan kişilerin 3600 günde primi varsa emekli olma hakkı vardır. 3600 gün emeklilik şartı olarak 9 Eylül 1999’dan önce işe girişinizin olması gereklidir ve yaş şartını tamamlamış olmak gereklidir.

Bayan çalışanların, engelli ve sürekli bakıma muhtaç olan çocuğunun olması durumunda ise kadın çalışan 2008’den sonra prim ödeme gün sayısının 4/1 oranında ödenmiş olan primlerin gün sayılarının toplamına eklenerek, toplam süreler yaştan düşürülerek emekliliğiniz gerçekleşiyor.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

qnb finansbank

QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu

QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu Kredi kartı kullanımının son derece yaygınlaşması ve kişi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir