Cuma , Kasım 2 2018

Anasayfa / Bankalar / Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulayacak 2017

Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulayacak 2017Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulayacak 2017

Tüketicilerin kredi ve kredi kartlarının borçlarını zamanında ödeyememesi veya geç ödemelerinin artması sonucunda idari takibin banka tarafından başlatılması ve ilerleyen sürede de yasal takibin başlamasıyla sicillerinin bozulması, kredi notunun düşmesi veya kredi veya kredi kartı ödemelerine bağlı olarak takibe girilmesi sonucun hesaplanmayan kredi notunun nedeni ile bankalar tarafından kredi veya kredi kartı kullanımına izin verilmemesi red alması her geçen gün artmaktadır.

Kişiler tarafından birden fazla yapılan SMS kredi başvurusu veya banka şubelerinden yapılan kredi başvuruları sonucunda da kredi ve kredi kartı kullanmasının kapatılması sonucunda 13 milyon kişi bu durumdan mağdur olmuştur ve her geçen gün artan bu sıkıntı sonucunda milyonların sicil affını büyük bir umutla beklemesi, affın Resmi Gazete’de yayınlanması ve bankaların sicil affını uygulamaya koymaması sonucunda büyük bir hüsran olmuştur. Bankalar sicil affını ne zaman uygulayacak veya uygulama zamanı var mıdır? 2017 Yılı başında yani 27 Ocak’ta yayınlanan yasanın üzerinden neredeyse bir ay geçti ve hala biz sicil affı uygulamasını şu şartlarla yapıyoruz diyen bir banka çıkmamıştır. Buna devlet bankalarıda dahildir. Binlerce kişi BİMER üzerinden olsun yetkili diğer makamlar olsun sürekli şikayet mesajlarını iletmekteler ve bu konunun gündem arkasında bırakılmasını istememektedirler.

Sonuç olarak tüketicilerinde bir çoğunun art niyeti olabilir. Bu konuda önlemler alınarak yıllar öncesinden veya yeni fark etmez, borcunu kapatmış olanlara en azından kredi kartı kullanımına izin verilse ve bu kişilerin bu durumdan mağdur olduklarını ve bir daha bu şekilde takibe girerek sıkıntı yaşamak istemediklerini test etmiş olabilirler. Bir çok nedenden dolayı kredi kartını veya kredisini zamanında ödeyememiş fakat, bir kaç ay içinde tamamını yatırarak ödemiş olan binlerce kişi mevcuttur. En azından belli kriterler çerçevesinde borçlarını kapatmış ve belli bir kredi notu olanların bu aftan yararlanarak, sicillerinin silinmesi gereklidir. Banka sistemlerinin otomatik olarak KKB’den veya kendi sistemlerinden TC kimlik numarası ile yapılan kredi sorgulamalarında red cevabı alınmasının önüne geçilmiş ve bu sayede şubelerden kredi çıkma imkanı sağlanmış olacaktır. Belki 5 yıllık gibi uzun bir sicil silinme süresini düşürseler dahi binlerce kişi bu aftan yararlanarak ekonomiye can katabilecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir