Cuma , Kasım 2 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?

Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?

Bankalar aidatsız kredi kartı vermeye başlayacaklar. Çünkü yapılan açıklamalar bankaların kredi kartı aidatı almasıyla kesilecek olan cezalar mevcut ve buda yeniden değerleme oranıyla her yıl artmakta. Tüketiciler tarafından en büyük kredi kartı sıkıntılarından birisi olan, ekstresi geldiğinde haberi olmadan yazılmış olan kredi kartı aidatlarıdır. Bankaların kredi kartı aidatı alma yetkisi varmıdır? Kredi kartı aidatı bankayı arayarak iptal edilir mi? Nasıl Edilir?

Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı olan Sayın Hakan Tokbaş tarafından yapılan açıklamalara göre mevcut olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a karşı yapılan uygulamalar neticesinde bankalar idari para cezalarının kesildiği ve bununda % 3.83 oranında artması ile yeni yılda kesilecek olan ceza tutarının, 5 milyon 812 bin civarından 6 milyon 35 bin gibi bir seviyeye yükseldiğini açıkladı.

Tüketici hangi banka ile çalışıyorsa, mutlaka o banka aidatsız kredi kartı vermek zorunda. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği bankaların duruma karşı hareket etmeleri durumunda idari para cezalarının kesileceğini belirten Tokbaş; bankaların aidatsız kredi kartı çıkartmak zorunda olduğunu açıkladı ve çıkartmayan bankalara kesilecek olan idari para cezasının, yeniden değerleme oranıyla birlikte arttığını belirtti.

Aidatsız Kredi Kartı Denetimleri Yapılmakta

Tokbaş tarafından yapılan açıklamaların devamında ise, tüketicilerin başvurdukları hakem heyetlerinde başvuru üst sınırının 2.400 lira, il hakem heyetlerindeki başvuru üst limitininde 3.610 lira olarak yeniden belirlendiğini açıkladı. İdari para cezalarının her ne kadar caydırıcı olduğunu belirtirken, aynı zamanda yapılan denetimlerinde üst seviyede olduğunu ve yeterli denetimlerin yapıldığını belirten Tokbaş: “Yeterli denetimin yapılmaması halinde birçok kuruluşun haksız uygulamalarının devam edeceği unutulmamalı.” dedi.

Kredi kartlarının aidatları konusunda olsun, kredilerde alınan dosya masrafları olsun bütün konularda tüketicilerin başvurması gereken yer tüketici hakem heyetleridir. Bütün illerde veya ilçelerde mevcut olan hakem heyetleri sayesinde, bankalara karşı hakkınızı arayabilirsiniz. Durumla ilgili olarak bir çok yaptırım mevcut olup, başvuru yapmanız halinde sizden alınan haksız paraları geri almanızda mümkündür. Gerek kredi kartı aidatları olsun gerekse diğer alınan ücretler olsun, bir çok banka telefon ile kendilerine ulaşılması halinde ücretleri direk iptal etmek ve ekstrenize para puan olarak veya para iadesi olarak işleyebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir