Çarşamba , Mayıs 16 2018

Anasayfa / Genel / Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?

Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?Bankalar Aidatsız Kredi Kartı Vermek Zorunda Mı?

Bankalar aidatsız kredi kartı vermeye başlayacaklar. Çünkü yapılan açıklamalar bankaların kredi kartı aidatı almasıyla kesilecek olan cezalar mevcut ve buda yeniden değerleme oranıyla her yıl artmakta. Tüketiciler tarafından en büyük kredi kartı sıkıntılarından birisi olan, ekstresi geldiğinde haberi olmadan yazılmış olan kredi kartı aidatlarıdır. Bankaların kredi kartı aidatı alma yetkisi varmıdır? Kredi kartı aidatı bankayı arayarak iptal edilir mi? Nasıl Edilir?

Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı olan Sayın Hakan Tokbaş tarafından yapılan açıklamalara göre mevcut olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a karşı yapılan uygulamalar neticesinde bankalar idari para cezalarının kesildiği ve bununda % 3.83 oranında artması ile yeni yılda kesilecek olan ceza tutarının, 5 milyon 812 bin civarından 6 milyon 35 bin gibi bir seviyeye yükseldiğini açıkladı.

Tüketici hangi banka ile çalışıyorsa, mutlaka o banka aidatsız kredi kartı vermek zorunda. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği bankaların duruma karşı hareket etmeleri durumunda idari para cezalarının kesileceğini belirten Tokbaş; bankaların aidatsız kredi kartı çıkartmak zorunda olduğunu açıkladı ve çıkartmayan bankalara kesilecek olan idari para cezasının, yeniden değerleme oranıyla birlikte arttığını belirtti.

Aidatsız Kredi Kartı Denetimleri Yapılmakta

Tokbaş tarafından yapılan açıklamaların devamında ise, tüketicilerin başvurdukları hakem heyetlerinde başvuru üst sınırının 2.400 lira, il hakem heyetlerindeki başvuru üst limitininde 3.610 lira olarak yeniden belirlendiğini açıkladı. İdari para cezalarının her ne kadar caydırıcı olduğunu belirtirken, aynı zamanda yapılan denetimlerinde üst seviyede olduğunu ve yeterli denetimlerin yapıldığını belirten Tokbaş: “Yeterli denetimin yapılmaması halinde birçok kuruluşun haksız uygulamalarının devam edeceği unutulmamalı.” dedi.

Kredi kartlarının aidatları konusunda olsun, kredilerde alınan dosya masrafları olsun bütün konularda tüketicilerin başvurması gereken yer tüketici hakem heyetleridir. Bütün illerde veya ilçelerde mevcut olan hakem heyetleri sayesinde, bankalara karşı hakkınızı arayabilirsiniz. Durumla ilgili olarak bir çok yaptırım mevcut olup, başvuru yapmanız halinde sizden alınan haksız paraları geri almanızda mümkündür. Gerek kredi kartı aidatları olsun gerekse diğer alınan ücretler olsun, bir çok banka telefon ile kendilerine ulaşılması halinde ücretleri direk iptal etmek ve ekstrenize para puan olarak veya para iadesi olarak işleyebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

2018 Yılı Devlet Destekli 100.000 TL Sıfır Faizli Hayvansal Krediler

2018 Yılı Devlet Destekli 100.000 TL Sıfır Faizli Hayvansal Krediler  Tarım sektöründe yapılan hayvansal üretimin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir