Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Vergilerin Ödeme Zamanları Nedir?

Vergilerin Ödeme Zamanları Nedir?Vergilerin Ödeme Zamanları Nedir?

Devletin işleyişinin gerçekleşebilmesi için toplaması gereken vergiler vardır. Ülkemizin önde gelen vergi türlerinin ödeme zamanlarını ve tutarı belli olanların tutarlarına gelin birlikte bakalım. Peki vergilerin ödeme zamanları nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Ocak ve Temmuz aylarında ödenmekte olan motorlu taşıtlar vergisi zamanı 2017 yılı ile gelmiş bulunmaktadır. Yen mtv düzenlemesi ile 2017 yılında en düşük motorlu taşıtlar vergisi 68 lira olurken en yüksek mtv tutarı ise 23.586 lira olarak belirlendi. MTV’ler Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar ödenebilmektedir. Ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisi için her güne idari para cezası uygulanmaktadır. MTV yatırmayanlar araç muayenesini yaptıramamaktadır. Araç satışını yapamamaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi, 6 ayda bir olmak üzere belirli bankalara yatırılabileceği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden kredi kartı ile taksitli olarak ödenebilmektedir. 2017 Motorlu taşıtlar vergisi düzenlemesine göre;

Yaş olarak aynı olan araçlardan: 1301 motor silindir hacmine sahip olanlar ile 1600 santimetreküp silindir hacmine sahip olan araçlar için mtv tutarı 1.035 lira olarak belirlendi.

4001 motor gücünün üzerindeki araçlar için alınacak olan 2017 mtv vergisi ise 23586 lira olarak belirlendi.

MTV Birinci taksit ödeme zamanı 1 Ocak – 31 Ocak aralığında iken, 2. Taksit ödemeleri ise; 1 Temmuz ile 31 Temmuz aralığında yapılmaktadır.

Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Basit usulde beyan için gelir vergisi beyannamesi, Şubat ayında ödenmektedir ve 25’ine kadar ödenmesi gereklidir.

Diğer gelirlerin beyanı için gelir vergisi beyannamesi ise Mart ayında ödenmekte olup 25’ine kadan ödenmesi gereklidir.

Kurumlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kurumlar vergisi, her yılın Nisan ayının 25’i akşamına kadar düzenlenmeli ve verilmelidir. Ödemeleri ise tek seferde yapılmakta olup, Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gereklidir.

Zirai Kazançlar Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Zirai kazançlar gelir vergisi, her yıl 3 eşit taksitle ödenmektedir. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ödenmekte olan zirai kazançlar gelir vergisi üç eşit taksit halinde ödenmektedir.

Geçici Vergiler Ne Zaman Ödenir?

Geçici vergiler beyannamesi 14 Mayıs’ta 1-3 dönemi ödenir. Geçici vergi beyannamesi 4-6 dönemi ise 14 Ağustos akşamına kadar verilmekte, geçici vergi beyannamesi 7-9 dönemi 14 Kasım akşamına kadar verilebilmekte, 10-12 dönem geçici vergi beyannamesi ise 14 şubat akşamına kadar ödenebilmektedir.

Katma Değer Vergisi (KDV) Ne Zaman Ödenir?

KDV beyannameleri her ayın 24’ü akşamına kadar bir önceki ay için verilir ve 26’sı akşamına kadarda ödenmesi gereklidir. Ödenmeyen her vergi borcunda olduğu gibi katma değer vergisinde de idari para cezası vardır.

Gelir Vergisi Muhtasarı Ne Zaman Ödenir?

Gelir vergisi muhtasarı, takip eden ayın 23 ü akşamına kadar verilmekte olup aynı ayın 26’sı akşamına kadar ödenmesi gereklidir.

Zirai ürünlerin bedelleri tutarında tevfikat yapmakta olanlar hariç tutulmak şartıyla, 10 işçiden az işçi çalıştırmakta olan işverenler için beyannameler 3 ayda bir verilebilmektedir. Bu durumun, önceden haber verilmesi gereklidir. 3 ayda bir verilecek olan beyannameler, Nisan-Temmuz-Ekim ve Ocak aylarında verilmekte olup, ayların 23’ü akşamına kadar verilmesi gereklidir ve aynı ayın 26’sı akşamına kadarda ödenmeleri gereklidir.

Sosyal Sigortalar Primi Ne Zaman Ödenir?

Sosyal sigortalar primi, her ay için bir sonraki ay ödenmekte olup, ay sonuna kadar ödenebilmektedir.

Bağkurlular için ise aynı şekilde, sigorta primleri takip eden ayın sonuna kadar ödenebilir.

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Mart-Nisan ve Mayıs aylarında 1.taksidi, Kasım ayında da 2. taksidi ödenmekte olup toplamda 2 taksitten oluşmaktadır. Çevre temizlik vergisi, mahalli belediyelere ödenmektedir.

Veraset Ve İntikal Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kişinin ölümünden sonra 4 ay içinde beyannamenin verilmesi gereklidir. Mayıs-Kasım aylarında ödenmekte olan veraset ve intikal vergisi 3 yıl boyunca ödenmektedir ve toplamda 6 eşit taksitle ödenmektedir.

İlan Ve Reklam Vergisi Ne Zaman Ödenir?

İlan ve reklam vergisi ödemeleri, işin yapılmasından sonra, takip eden ayın 20. günü akşamına kadar ödenmesi gereklidir.

Damga Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Damga vergisi beyannamelerinin verilme zamanı, takip eden ayın 23’ü akşamına kadardır. Beyanname verilmesi ilede aynı ayın 26’sı akşamına kadar da ödenmesi gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir