Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / 2018 Yılı Güncel Tarımsal Kredi Tavsiyeleri

2018 Yılı Güncel Tarımsal Kredi TavsiyeleriTarımsal Üretim ve Krediye Bakış

Tarımsal işletmelere sahip olan çiftçilerimiz üretim aşamasında her geçen gün  artan maliyetler, değişen ve gelişen tarım alet ve makine, ekip, ekipmanları ile ilgili artan girdi ihtiyaçları ile başa çıkamamaktadır. Üretime konu mallardaki satış fiyatlarındaki artışı çiftçileri dönemsel olarak yüksek kara geçirse bile elde ettiği yüksek geliri bir sonraki dönemde girdi maliyetlerine kaptıran çiftçiler, iş gücünde de azalan ve azaldığı için de maliyeti yükselen iş gücüne de erişmekte hayli zorlanmaktadır. Dönemsel olarak lehe ya da aleyhe gelişen  tarım sektöründeki değişimlerde çiftçiler her dönemde krediye ihtiyaç duymaktadır. Maalesef yapılan bilgilendirme, eğitimler genellikle kredi çalışanlarına yönelik olduğundan çiftçiler kredi de ve üretimde yeteri kadar bilgiye ulaşamamaktadır.

Uygulanacak, beyan edilen ya da planlanan günümüz tarımsal projelere bakıldığında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile büyük projeler başlatılacağı görünmektedir. Beyanatlara veya gündemde var olan tarımsal desteklere, sübvansiyonlara bakıldığında tarımsal üretime verilen hibe ya da sıfır faizli kredilerde Tarım Kredi Kooperatifi üyelik şartı aranmaktadır. Ülkemizde tarımsal kredilerde yüksek pay sahibi olan Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilmesi düşünülen sübvansiyonlar hakkında çiftçilerimiz Ziraat Bankası müşteri temsilcileri ve bağlı bulundukları birim Tarım  Kredi Kooperatifleri ile sürekli irtibat halinde olmaları yararlarına olacaktır. Planlanan, proje aşamasında olan ya da mevcutta devam eden sübvansiyonlardan yararlanmak için çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine ortak kaydı yaptırmaları yararlı olacaktır. Tarım Kredi Kooperatiflerine ortak olabilmek için;

  • Medeni hakları kullanma yeterliliğine sahip olmak,
  • Kooperatif çalışma alanı içerisinde tarımsal üretim yapmak,
  • Başka bir Tarım Kredi Kooperatifine üye olmamak, yani bir çiftçi en fazla bir Tarım Kredi Kooperatifine üye olabilir,
  • Ortak mahsulleri üzerinde ticaret ve komisyon işi yapmıyor olmak  ve faizle para veya mal olarak kredi vermemek
  • Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinde çalışmamak,
  • Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Müdürlüğünün belirlediği asgari üretim düzeyinde tarımsa işletmeye sahip olmak yeterlidir. Örneğin Büyük baş hayvancılık alanında üretimi olan bir işletmenin en az iki damızlık ineğinin olması gibi.

Eğer yukarıda yazılan şartlara sahip iseniz Tarım Kredi Kooperatiflerine ortaklık işlemleri için tarımsal işletmenizin bulunduğu yerdeki birim Tarım Kredi Kooperatifine giderek gerekli belgeler için yardım alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Çiftçi Borçları Yapılandırma 2017 başlıklı makalemizde çiftçi borcu yapılandırma, çiftçiye kredi veren bankalar ve en uygun çiftçi kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir