Salı , Aralık 12 2017


Anasayfa / Haberler / Çiftçi Borçları Yapılandırma 2017

Çiftçi Borçları Yapılandırma 2017
Çiftçi Borçları Yapılandırma 2017

Ekonomik alanda ülkemizde yaşanan olaylardan etkilenmeyen sektör yoktur. Finansal anlamda zorluk çeken esnaf, çiftçi kredi borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Elektirk borçları, su ve mazot gibi bir çok alanda gideri bulunan çiftçinin bu borçlarını ödemesi için uygun krediyi bulamaması, yada bulduğu kredinin ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapamaması gibi bir çok nedenden dolayı zor günler yaşamasından sonra çiftçi borçları yapılandırma 2017 düzenlemesi gündeme alındı.

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırması veya Şekerbank, Halkbank gibi bankalardan verilmekte olan kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin yapılandırmalar söz konsu oldu. Yapılacak olan çiftçi borçları yapılandırmasında faiz tutarının yarısını devletin ödemesi gündemdedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Çelik durumla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Yatırım kredileri için tarımsal cari faiz oranının yarısını üretici, yarısını da Hazine Müsteşarlığı karşılayacak.” dedi.

Çiftçinin borcunu yapılandırma konusunda Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü olan Sayın Numan Kurtulmuş’ta açıklama yaparak, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçlarının yapılandırılacağını belirtti.

31 Aralık 2016 tarihine kadar muaccel hale gelmiş olan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarının yüzde 3’lük bir faiz uygulanacağını açıkladı. Bu giderlerinde Hazine Müsteşarlığı gelir kaybı ödeneğinden ödeneceği belirtildi.

Ödenecek olan faizin yarısını çiftçinin ödeyeceğini belirten Sayın Çelik, yarısının da Hazine Müsteşarlığı tarafından gelir kaybı olarak karşılanacağını şu şekilde açıkladı: “Örneğin şu anda yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5’i çiftçi, yüzde 5,5’i de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.” dedi.

Daha önceden yapılandırma yapmış olan kişilerin uygulamadan Ziraat Bankasına borcu olan 10 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olanda 32 bin kişinin de söz konusu olan düzenleme sayesinde önceden borç yapılandırması yapanlarında bu düzenlemeden faydalanacağını belirten Çelik, bu konuda kişilerin dava açmamış olmaları gerektiğinide belirtti.

Bir önceki yazımız olan Emekliye Ayda 101 Liraya En Uygun Tatil İmkanı başlıklı makalemizde emekli için en uygun tatil, emekliye uygun tatil ve emekliye uygun tatil 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

en hizli kredi veren banka

En Hızlı Kredi Veren Banka

En Hızlı Kredi Veren Banka Ülkemizde faaliyete bulunan tüm bankalar kredi verirken gelir durumunuza, kredi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir