Cuma , Ağustos 17 2018

Anasayfa / Genel / 2017 Sicil Affı Resmi Gazete

2017 Sicil Affı Resmi Gazete2017 Sicil Affı Resmi Gazete

Tüketiciler tarafından çekilmekte olan krediler veya kullanılan kredi kartları her zaman düzenli olarak ödenemeyebilir. Kimi zaman hesaplar uymaz ve ödenecek kredi kartı ekstresi veya kredi taksidi aksayabilir. Bu olacak aksamalar sürekli olmaya başlarsa, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye düşebilirsiniz. Heleki kredinizin veya kartınızın borcu takibe girerse veya hacizlik olursa kara listeye alınmanız kesin olacaktır. Bu aşamadan sonra siciliniz bozulacaktır ve 5 yıl kadar bankalardan kredi kullanmanız mümkün olmayacağı gibi kredi kartıda verilmeyecektir.

2017 Sicil affı Resmi Gazete’de bu hafta içi yayınlanarak yürürlğe girecektir. Sicil affı yasa tasarısı meclisten geçerek Sayın Cumhurbaşkanı’nın imzasına sunuldu. Bu işlemden sonra Resmi Gazete’de yayınlanma işleminden sonrada milyonlarca kara listede bulunan kişi bundan yararlanarak yeni kredi çekebilecek ve kredi kartı kullanabilecek. Tabi sicil affı 2017’den yararlanmak için temel şartlarıda yerine getirmek gereklidir.

Sicil affından yararlanma şartları olarak, ilk yapılması gereken mevcut kredi veya kredi kartı borçlarının ödenemiyorsa bankaya başvuru yapılarak yapılandırma yapılması gereklidir. Yapılandırma yapılan borçlar sonrasında kişinin kötü sicili kara listeden silinerek yeni kredi çekmesine imkan sağlanacak. Ekonominin durmaması ve tüketicilerin işlerinin devam edebilmesi adına sicil affı getirilmiştir.

Aftan yararlanabilmek için yapılması gerekenlerden biriside, Resmi Gazete’de yayınlanacak olan sicil affı 2017’nin yayınlanma tarihinden sonra ilk 6 ay içinde ödenerek bitirilmesi gereklidir. Bu işlemin yapılmasının ardından kara listeden çıkarılacaksınız ve temiz bir sayfa açacaksınız

Sicil affı ile kredi kayıt bürosunda tutulmakta olan kredi bilgilerinizde yer alan kötü sonuçlar silinerek, bu kişiye kredi verilmez, ödemelerine sadık bir tüketici değildir ibareleri yer almayacaktır. Tüketiciler tarafından borçlu oldukları bankalar veya finansal kuruluşlar yeni krediler için tercih edilecek olursa, bankalar kendi bünyelerinde barındırabilecekleri sicille ve sizin isminize daha önce verilen kredi veya kredi kartlarına göre işlem yapabilir. Tabi bütün bu sonuçlar ilerleyen zamanda sicil affının resmilik kazanmasından sonra bankalarda işlerliğine bakılarak değerlendirilebilir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

Çiftçi Kredisinde Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri

Tarla, bağ, bahçe, örtü altı, topraksız ve su kültürü üretimi yapan çiftçilerimiz üretimleri konu girdi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir