Pazartesi , Ekim 29 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Tarım Kredi Kooperatifleri Gübre Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Gübre KredisiKimyevi Gübre Kredisi

Tarla, bağ, bahçe, sera ve meyve ağaçlarının ihtiyacı olan fosfor, azot, potasyum gibi element takviyesi olan kimyevi gübreleri Birim Kooperatif Müdürlüklerinden tedarik edebilirsiniz. Üretimini yaptığınız bitkisel ürünlerin ihtiyacı olan kimyevi ve organik gübre ihtiyaçlarını kredili ya da peşin olarak ortak olan ve olmayan tüm çiftçiler en yakın Tarım Kredi Kooperatifinden tedarik edebilirler.

tarim-kredi-kooperatifi-gubre-kredisi
Tarim Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi

Gübre Tedariki

Sezonluk kullanılan gübre tedariklerini, Kooperatifler gübreleri kullanılan aydan iki, üç ay öncesinden bağlı oldukları Bölge Birliği Müdürlüklerinden talep ederler. Talepler genellikle yıl bazında ekili alan ve çiftçi alışkanlıklarına göre belirlenmektedir. Ancak yeni bir gübre çeşidi talep eden çiftçiler sezon öncesi bu taleplerini Birim Kooperatif Müdürlüklerine bildirmeleri durumunda tedarik edebilirler. Gübre tedarikleri ya Kooperatif depolarından ya da Kooperatifçe yapılan liste sonucunda çiftçilerin ayağına tırlar ile yapılmaktadır.

Kooperatif Gübre Kredisi

Çiftçiler Birim Kooperatif Müdürlüklerinden kendilerine belirlenen kredi limitleri dahilinde faizsiz, veresiye ve 1 yıl vadeli olarak gübre kredisi alabilirler.

Sıfır Faizli Gübre Kredisi

Faize hassasiyet gösteren Kooperatif ortakları için vade farkı % 20 olarak uygulanarak faizsiz kredi imkanı bulunmaktadır.

İndirimli Faizli Gübre Kredisi

Gübre kredileri işletme kredisi kapsamında 1 yıl vadeli %8 faiz oranlı kredilerdir. Kooperatifçe belirlenen kredi limiti dahilinde gübre kredisi kullanabilirsiniz. İndirimli ve düşük faizli gübre kredileri kullanmak için Tarsim havuzu üzerinden Bitkisel Ürün Sigortası yaptırmanız gerekir. Örneğin; 50.000 TL gübre kredisi kullanan bir ortak 50.000 TL poliçe bedeli olan bitkisel ürün sigortası yaptırması gerekir. İndirimli ve düşük faizli kredi faiz oranı ise % 4 dür.

Veresiye Gübre Kredileri

Kooperatifçe belirlenen kredisi dolan ortaklar için iki ay vadeli ve hiç bir masrafı olmayan o günkü fiyat üzerinden satışı olan kredilerdir. Bu satışta adi bono imzalanır ve iki ay sonra ödenir. Kredi üstü veresiye satış üst limiti ise 12.500 TL dir. Özellikle sezon sonu motorin ihtiyacı, en son gübreleme ihtiyacı gibi acil ve ödeme günü yakın krediler için çıkarılmış bir kredi türüdür. Veresiye satışın vade süresi 60 gündür. 60 gün içerisinde ödenmeyen borçlara %36,5 faiz hesaplanarak tahsil edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredi Kooperatifleri Akaryakıt Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir