Cuma , Kasım 2 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Tarım Kredi Kooperatifleri Akaryakıt Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Akaryakıt KredisiAkaryakıt Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına ayni kredi kapsamında sunduğu kredidir. Akaryakıt olarak çiftçiler motorin yani mazot ihtiyaçlarını ortak oldukları Birim Kooperatif Müdürlüklerinden tedarik edebilir. Tarım Kredi Kooperatifleri yalnızca ortaklarına akaryakıt kredi kapsamında mazot tedariki yapar. Ortak olmayanlar mazotu ne kredili ne de peşin olarak alamaz.

Tarım Kredi Kooperatifleri Mazot Kredisi
Tarım Kredi Kooperatifleri Mazot Kredisi

Kooperatiften Mazot Tedariki Nasıl Yaparım?

Bağlı bulunduğunuz faaliyet alanında hizmet veren Birim Tarım Kredi Kooperatifine ortak olmanız birinci şarttır. Ortaklık işlemleri sonrasında belirlenen kredi limiti dahilinde çiftçilik faaliyetine yönelik tüm motorin ihtiyacınızı Birim Tarım Kredi Kooperatifine giderek karşılayabilirsiniz. Birçok Tarım Kredi Kooperatifinde mazot pompa tankı bulunmaktadır. Mazot ihtiyacını ister Kooperatif hizmet alanında bulunan bu tanklardan, isterseniz de Kooperatiflerce ortakların ihtiyacına göre yapılan liste sonrasında gelen büyük ve küçük gezer tankerler ile ayağınızda hizmet alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız: https://enuygunkrediverenbanka.com/ciftci-kredilerinde-tarim-kredi-kooperatifleri/

Bütün Mazot İhtiyacımı Kooperatiften Alabilir Miyim?

Tarım Kredi Kooperatifleri yalnızca ortaklarına ve sadece çiftçilik için kullanacağı mazot ihtiyacını karşılar. Örneğin; çiftliğinize kayıtlı pikaba motorin alabilirken, binek mazotlu aracınıza mazot alamazsınız. Tarla için yaptıracağınız derin kuyu projesinde harcanan mazotu, tarla, bağ, bahçe, sera, hayvancılık işletmesi için ihtiyacınız olan mazotu tedarik edebilirsiniz.

Kooperatif Motorin Kredisi

Çiftçiler Birim Kooperatif Müdürlüklerinden kendilerine belirlenen kredi limitleri dahilinde faizsiz, veresiye ve 1 yıl vadeli olarak kredi alabilirler.

Kooperatiften Sıfır Faizli Motorin Kredisi Nasıl Alırım?

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına sıfır faizli motorin kredisi vermektedir. Sıfır faizli akaryakıt kredisinin vade süreleri son günlerde sıklıkla değişse de güncel olan son durumda alış veriş yaptığınız günden 150 gün sonrasına yani 5 ay sonrasına sıfır faizli mazot kredisi kullanabilirsiniz. Mazotu aldığınız gün pompa fiyatına yalnızca senet sigorta bedeli eklenecektir. Borcunuza ekstra herhangi bir komisyon, faiz işlemeyecektir. Örneğin ; litresini 6,30 TL aldığınız 1 litre mazotu 150 gün sonra 6,32 TL olarak ödersiniz. Hasat dönemine yaklaştığınız dönemlerde veya istediğiniz her dönemde 2 aylık veresiye kapsamında da faizsiz olarak motorin kredisi kullanabilirsiniz.

Hasat dönemine göre vade ayarlayabilir ve sıfır faizli motorin kredisinden faydalanabilirsiniz. Ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinden sıfır faizli olarak kullandığınız bu tip bazı krediler herhangi bir hasar olması durumunda Bakanlar Kurulu Kararınca çıkan erteleme kapsamına girmemektedir.

Kooperatiften Motorin Kredisi Faiz Oranları?

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına işletme kredisi kapsamında 1 yıl vadeli % 8 faiz oranıyla mazot kredisi vermektedir. Mazot aldığınız tarihten itibaren 6 ay içerisinde Tarsim havuz sistemi üzerinden yaptıracağınız Tarım Sigortası ile bu faiz oranı % 4 e düşmektedir.  Ancak 50.000 TL mazot kredisi çektiyseniz en az 50.000 TL poliçe bedelli tarım sigortası yaptırmanız gerekir. Örneğin; 10.000 TL, 20.000 TL ve 20.000 TL olarak 3 parçada mazot kredisi kullandınız ve tarım sigortası poliçe bedeliniz 45.000 TL olsun. 10.000 TL lik senet bedelli mazot alış verişiniz indirime girmeyecektir.

Derin Kuyu Projesi kapsamında tarlanızdan su çıkarmak için kullandığınız bu kredide kullanılan mazot da kredilendirilir. Ancak bu kredi 4 yıl ve üzeri taksitli yatırım kredisi kapsamında olduğu için faiz oranı % 10 dur. Yine krediyi kullandığınız tarihten itibaren 6 ay içerinde tarım sigortası yaptırırsanız faiz oranı yarı yarıya düşer. Kredi konu koşulları sağlamanız durumunda bu kredi 18 ay boyunca sıfır faizlidir.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredi Kooperatifi Sübvansiyonlu Krediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir