Cuma , Ocak 19 2018


Anasayfa / Kredi Başvurusu / Mortgage Kredisi

Mortgage Kredisi
Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi, tutulu satış kredisi veya ipotekli konut kredisi olarak bilinen bir sistemdir. Bir taşınmazın ipotek konulması koşulu ile verilen kredidir. Mortgage kredisi ile alınan bir konutun ipoteği, taksitlerin tamamının ödenmesiyle ortadan kalkar. Mortgage kredisinin iş yeri kredisi, konut kredisi, inşaat kredisi, konut geliştirme kredisi ve refinansman kredisi gibi çeşitleri vardır. En doğru mortgage kredisini bulmak için çok iyi bir araştırma yapılması gereklidir. Bankaların tekliflerini iyi karşılaştırmalı ve ona göre karar verilmelidir. 2017’nin şubat ayından başlayarak emlak gayrimenkul yatırım ortaklığı kapsamında 60 ay vade ile sıfır faizli konut kredisi veren dokuz banka, beş yıl vade ile faizsiz kredi verecek. Bankaların faizleri ise ödenen peşinata göre değişebilecek. Emlak GYO kapsamında yapılan bu proje ile 2017’nin şubat ayından başlayarak %25 peşinat verilerek katkı payı ödemesini yapan müşteriler, sıfır faizle 60 ay vade imkanından yararlanacak. Bu proje ile müşteriler, peşinat ödeme miktarları düştükçe kredilerinin faizleri de yükselecek. Bu kampanya 2016’da uygulandığı zaman satışların patlamasına neden olmuştu. Bu yüzden 2017’de de uygulanmaya başlanmıştır.

Faiz Oranları Peşinata Göre Belirlenecek

Bu proje kapsamında 4 aşamalı katkı payı sistemi uygulanacak. Birinci aşama %10 peşinat modeli olacak. Buna göre, konut almak isteyenler %10’luk bir peşinat ödeyecekler. 60 ay vadeyi seçtiklerinde %0.53 ile %0.57 oranında aylık faiz öderlerken, 120 ay vadeyi seçtiklerinde %0.70 ile %0.78 oranında, 240 ay vadeyi seçtiklerinde ise %0.95 ile %1.01 arasında faiz ödeyecekler. İkinci aşama %15 peşinat modelidir. Buna göre, %15 peşinat öderseniz faizler düşerek 60 ay için %0.33 ile %0.38 oranında, 10 yılda %0.59 ile %0.72 oranında, 20 yılda ise %0.88 ile %0.93 oranında olacaktır. Mortgage Kredisi için %20 peşinat modelini seçenler, 5 yıl vade için %0.13 ile %0.45 oranında, 120 ay için %0.48 ile %0.61 oranında, 240 ay için ise %0.80 ile %0.86 oranında faiz ödeyecekler. %25 peşinat modelinde ise %25’lik bir peşinatınız varsa 60 ay için sıfır faiz ile konut kredisi kullanabilirsiniz. Fakat bu seçenekte 60 ayda ödeyeceğiniz taksitler yüksekse 120 ay vadeyi seçebilir ve de %0.36 ile %0. 49 arasında faiz ödeyebilirsiniz.

Mortgage Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de Mortgage Kredisi veren bankalar ise Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Akbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Albaraka’dır. Bu proje kapsamında bu saydığımız dokuz banka ile anlaşmaya varılmıştır. Her bankanın kendi içinde uyguladıkları faizler ve vade seçenekleri değişiklik göstermekle beraber faiz oranları neredeyse birbirine yakındır. Hiç peşinatınız yoksa dahi konut kredisi çekebilirsiniz. Şubat 2017’de hayata geçirilen bu proje sayesinde ev almak isteyen birçok insan artık ev sahibi olabilecek. Yapmanız gereken en önemli şey ise bankaların tekliflerini çok iyi değerlendirerek, çok karşılaştırmalısınız. Hayalinizdeki evi araştırmaya başlayarak, size ve bütçenize en uygun olan evi bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Garanti Fonu KGF Faiz Oranları başlıklı makalemizde en uygun kgf kredisi, kgf faiz oranları ve kgf kredisi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

kredi garanti fonu kgf kredisi faiz oranlari bankalar

Kredi Garanti Fonu KGF Faiz Oranları

Kredi Garanti Fonu KGF Faiz Oranları Kredi Garanti Fonu destekli olarak işletmelere bankalar aracılığı ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir