Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı İle Vergi Ödeme Düzenlemesi 2017

Kredi Kartı İle Vergi Ödeme Düzenlemesi 2017Kredi Kartı İle Vergi Ödeme Düzenlemesi 2017

2017 Yılında yapılacak olan düzenleme ile bir çok verginin ödemesinde kredi kartı kullanılabilecek. Nakit ödemesininde mümkün olmadığı vergilendirme sisteminin gelmesi gündemde. 300’den fazla vergi kalemi için kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Vergi ödemesindeki sahte para kullanımı veya rüşvet verilmesi gibi durumların önüne geçilmiş olacak. Vergisini erken ödeyenlerede %25 gibi bir indirimde yapılması planlanmaktadır. Peki kredi kartı ile hangi vergiler ödenebilir? Kredi kartı ile vergi ödeme düzenlemesi 2017 nedir?

Nakit para kullanımının azaltılmasına yönelik yapılacak olan uygulama ile kamu alacaklarının tahsilinde kredi kartı uygulaması başlayacak. Vergi dairelerine ödenmekte olan 300 den fazla vergi kalemi artık internet üzerinden kredi kartı ile ödenebilecek.

Kayıt dışı olan vergilerin önüne geçilmesi, sahte para ile vergi ödemesi, memurlara verilen rüşvetlerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yeni çalışma ile internet üzerinden yani bankacılık sektörü aracılığı ile idari para cezaları, ücretler ve gelir kazançları gibi bütün ödemeler bankalar aracılığı ile yapılacak. Mükelleflerinden direk tahsilat yapan devletimiz artık muhattap olarak bankaları alacaklar.

GİB‘ten, yapılacak olan kredi kartı ile ilgili ödemelerde uygulanacak olan indirime yönelik açıklama şu şekilde: “Her şeyin sistemden ödenmesi planlanıyor. Gerekirse buna elektronik ortamda yapanlarla ilgili destekleyici bazı şeyler de olabilir. İndirimler düşünülüyor. Bazı öneriler var. Örneğin nakit para yerine bir ödemenin kartla ya da elektronik bankacılıkla yapılması halinde yüzde 0.25 gibi oranlardan başlamak üzere bazı indirimler yapılması masada tartışılıyor.”

Nakit para kullanımı yerine, kredi kartının kullanılmasıyla yapılabilecek yolsuzlukların önüne geçilmiş olacak şeklinde açıklayan Maliye Kaynakları: “Nakit paranın kalkması sahtekarlıkları da önler. Vergi dairesi 300’ün üzerinde gelir türü tahsilatı yapıyor. Bir bölümünde kredi kartına geçildi ama geçilmeyen çok sayıda ödeme var. Banka üzerinden ödeme yapılmasını istiyoruz”

Bankacılık sektörünün işin içine girmesiyle, bütün banka şubelerinden, internet bankacılığından, ATM’lerden ve bir çok banka kanalından kolaylıkla vergi ödemesi mümkün hale gelecek. Bu şekilde vergi dairelerinin yükü azalacağı gibi vergi ödemesinde vatandaşta taksitlendirme imkanını kavuşacak. Nasılki motorlu taşıtlar vergisi gibi bir çok vergiyi kredi kartı ile ödeme imkanımız var ve taksit yaptırma imkanımızda varsa aynı şekilde 300’den fazla kaleminde kredi kartı ile vergi ödeme düzenlemesi 2017 ile internet üzerinden veya ATM’lerden ödenmesi mümkün hale gelecek.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir