Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / İnternetten Kredi Kartı İle Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyim?

İnternetten Kredi Kartı İle Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyim?İnternetten Kredi Kartı İle Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ülkemiz genelinde 50 milyona varan kredi kartı kullanılmaktadır. Bir çok tüketicide birden fazla kredi kartı vardır. Kredi kartı sayısının her geçen gün artmasına önlem olarak devlet tarafından limit sınırlaması getirilmiştir. Bankalarda artık herkese kredi kartı vermemektedir. Kredi notuna ve kredi siciline göre ödeme gücüne bakılarak kredi kartı kullanımına izin verildiği gibi yeni kredi kartıda bu şekilde verilmektedir. Peki internetten kredi kartı ile alışverişlerde nelere dikkat etmelisiniz?

İnternet üzerinden milyonlarca e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Bunların bir çoğu profesyonelce hazırlanmış, bir çoğuda gelişi güzel güvenlik önlemleri olmadan hazırlanmıştır. İnternet ortamında kod yazarken bir çok açık mevcuttur. Bunun neticesinde rastgele bir alışveriş sitesinden yapacağınız kredi kartı işlemlerinizde, kredi kartı bilgilerinizin sisteme kaydedilmesi sonucunda ve bu siteninde güvenlik açığının bulunmasıyla mutlaka bir sorun yaşarsınız. Bu gibi sorunları aşabilmek için ilk önce güvenilir alışveriş sitelerini tespit etmemiz ve bu sitelerde aradığımızı bulamıyorsak, başka alışveriş sitelerine yönelmememizdir. Sonuç olarak kişiler istedikleri ürünleri arama motorlarına yazarak çıkan ilk alışveriş sitelerine bakmaktadırlar. Genelde de ilk sıralarda çıkanlar güvenilir ve sağlam alışveriş siteleridir.

İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde, kredi kartı kullanıyorsanız, bankanız aracılığı ile 3D security sistemini kullanınız. Yani cep telefonunuza gelen onay kodu ile işlem yaparak, sizin bilginiz dahilinde olmayan alışverişlerde izin vermeme imkanınızın ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bankacılık sektörümüzün ilerlemesi ve Avrupa Birliğine de girmesi, sistemlerdeki güvenin son derece sağlanmasındandır.

Kredi kartları bankalar tarafından sigortalanmaktadır. Neticede sizden habersiz bir işlem yapıldığında veya dolandırıldığınızda hemen bankanızı arayarak sigorta şirketi aracılığı ile kredi kartınızdan kaynaklı kaybınızı talep edebilirsiniz. 3D Security sistemini kullanarak, eğerki siz şifreyi karşı tarafa vererek işlem yapmalarını sağladıysanız, buna bankalarda sigorta şirketleride bir şey yapamamaktadır.

Mümkün olduğunca kredi kartı limitinizi yüksek tutmayınız. Kredi kartı, hesap özetlerini, bir kaç günde bir cep şubesine giriş yaparak kontrol ediniz. Taksitlerinizi takip ederek, ekstra ödeme olup olmadığını kontrol ediniz. Taksitli alışverişlerinizde yansıtılabilecek faiz oranlarına dikkat ederek alışverişlerinizi yapınız. Kredi kartınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda hemen bankanızı arayarak kartınızı kullanıma kapattırınız.

Sonuç olarak kredi kartı kullanmak, bilgilerini bir başka yerlere vermek riskli gibi gözüksede bütün önlemleri almak sizde bitmektedir. Dikkatli alışveriş yaparsanız ve bilgilerinizin saklanmaması yönünde talimatlar verirseniz, sıkıntısız ve sorunsuz alışveriş yapmanız mümkündür. Milyonlarca kişi internet üzerinden alışveriş yapmaktadır ve sorun yaşamamaktadır. Tamamen iş güvenilir e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta bitmektedir.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir