Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Krediler / 72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi72 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

Geçtiğimiz 2014 yılında halkımızın 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi çekebilmesi için düzenleme yapılmıştı fakat bu durum insanların yüksek oranlarda borçlanmalarına sebep olmuştu. Bu nedenle kara listeye giren tüketici sayısı oldukça artmıştır. Bunun sonucunda ise hükümet, ihtiyaç kredilerinin vadelerini 48 aya yükseltmiştir. 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında şu anda bir düzenleme yapılmamıştır. Yalnızca eski borçlarla ilgili olarak 72 ay vadeli bir yapılandırma yapılmıştır. Yeni bir kanun ile eskiye dayalı kredi borçları 72 ay vade yapılarak ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Böylelikle tüketiciler ilgili bankalara giderek yapılandırma yapıp ödemelerini daha uzun vadede ödeyebileceklerdir. Ancak daha birçok banka bu kanunu tam olarak uygulamadığı için tüketiciler zor durumda kalmıştır. Kişinin durumuna ve ödemelerine bakılarak karar vermektedirler. Ziraat Bankası, kredi borçlarını gününde ve düzenli ödeyen tüketicilere yapılandırma konusunda yardımcı olmaktadır. 72 ay vade ile borçlar ödenebilmektedir. Yasalarda açık bir şekilde belirtilmediği için, yapılandırma uygulaması bankalara bırakılmıştır. Ziraat Bankası, devlet sermayeli banka olduğundan tüketicilerin zor durumda kalması adına kanuna uyularak, tüketicilerin ödeme güçlerine göre, kredi siciline bakılarak 72 ay vade ile tekrar yapılandırılmaktadır.

72 ay vadeli kredi yapılandırması

Çıkan kanun ile birlikte, 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırılması birçok tüketiciye rahat bir nefes aldırmış durumda. Her banka bunu uygulamasa dahi, uygulayan bankaların sağladıkları kolaylıklar sayesinde ve faiz oranını 1.44 yapmalarıyla bu işi bir hayli kolaylaştırmışlardır. Böylelikle kişiler 72 ay vade ile ödeyeceği kredi sayesinde kredisini yükselterek daha rahat bir ödeme yapabilecek ve bu da zor durumda kalan tüketiciye büyük kolaylık sağlayacaktır. Hiç kimse borcunu ödeyemediği için zor durumda kalmayı istemez. Aldığı maaşı bankalara yatıran insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Böylelikle maaşı ile geçinemez hale gelen vatandaş tekrar başka kredi arama yoluna girdiğinden, birçok bankaya borçlanmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde çekilen krediler daha sonrasında büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu da kredilerin zamanında ödenmemesine ve sicillerinin bozulmasına neden olmaktadır. O nedenle uzun vadeli çekilen kredilerin çok iyi hesaplanarak ve düşünülerek çekilmesinde fayda vardır.

Rahat ödüyorsanız vadeyi uzatmayın

Çektiğiniz kredi borcunu rahatlıkla ödeye biliyorsanız ve fazla sıkıntı yaşamıyorsanız 72 ay vadeli yapılandırmaya girmemekte fayda var. Bu kanunun asıl amacı borcunu ödeyemeyen kişiler içindir. 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırması bu nedenle ortaya çıkmıştır. Bu anlamda ödemede zorluk yaşamadığınız sürece 72 ay vadeyi düşünmeyin. Bir de şöyle bir durum var ki, 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekebilmeniz için önceki borçlarınızı ödemiş olmanız gerekmektedir. Yani yapılandırmış olmanız ve kredi notunuz ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. Aksi takdirde 72 ay vade ile ihtiyaç kredisi çekmeniz bir hayli zor hatta imkansız diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkartılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Denizbank sms kredi başvurusu

Denizbank SMS ile Kredi Başvurusu / 3280 Cebimde Kredi

icindekiler1 Denizbank 3280 Cebimde Kredi1.1 Denizbank Cebimde Kredi (SMS Kredi) Özellikleri Nelerdir?1.2 SMS Kredi Faiz …

One comment

  1. acil 50000 lazım 60 veya 70 ay vadelı olabılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir