Perşembe , Kasım 1 2018

Anasayfa / Haberler / Okuyan Çocuğa Para Yardımı

Okuyan Çocuğa Para YardımıOkuyan Çocuğa Para Yardımı

Çocuklarını okutamayan ve maddi gücü yeterli olmayan ailelere verilmesi için hazırlanan destek ödemeleri yani okuyan çocuğa para yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 2017 senesi için belirlenmiştir. Bu destek ödemelerindeki artış oranları memurların maaş artışlarına göre 2017 senesi için düzenlenmiştir. Bakanlık tarafından verilecek olan destek ödemeleri ilk ve ortaöğretim, üniversite okuyan öğrencileri bulunan yoksul ailelere verilmektedir. 2017 yılı için düzenlenen okuyan çocuğa para yardımı şu şekildedir. İlköğretimde okuyan öğrenci için 684,41 tl, ortaöğretimde okuyan öğrenci için 730,04 tl, üniversitede okuyan öğrenci için 821,30 tl ve okul öncesi eğimde olan çocuklar için ise 456,28 tl olarak belirlenmiştir. SED projesi Sosyal ve Ekonomik Destek projesidir. Yani ekonomik gücü yerinde olmayan ve bu nedenle çocukların yurtlarda kalmak zorunda olmasını ortadan kaldırmak için bu destek ödemeleri, okuyan çocuğu olan her aileye verilecektir. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce uygulanan bu destek ödemeleri, hala devam etmekte olup 79 binden fazla muhtaç ve yoksul olan ailelere 2016 yılı içinde 653 bin tl ödeme yapılmıştır. Bu uygulanan proje sayesinde 11 bin öğrenci ailelerinin yanında kalabilmektedir.

Yoksul aileler için bir destek projesi

 Senede sadece bir defa verilen bu ödemeler, okul öncesi eğitim gören çocuklar için yıllık olarak 456,28 tl’dir. Yoksul ailelerin ilköğretimde okuyan kaç tane çocuğu var ise hepsi için ayrı ayrı senelik olarak bu destek ödemesi 684,41 tl’dir. Yoksul olan ailelerin çocukları, daha ilkokul döneminde yurtlarda kalmak zorundalar. Bu zorunluluğu ortadan kaldırmak ve çocukların ailelerinin yanında okuyabilmesini sağlamak amacı ile böyle bir proje düzenlenmiştir. Okuyan çocuğa para yardımı yalnızca yurt için değildir. Aynı zamanda maddi yetersizlikten dolayı okula hiç gidemeyen çocuklar için de bu destek geçerlidir. Böylece çocuklar hem ailelerinin yanında kalabilmekte hem de okuyabilmekteler. Üniversite okuyan ve devlet yurtlarında kalan öğrenciler için de bu destek verilmektedir. Sonuçta her öğrenci bulunduğu yerde üniversite okumamakta ve bu da maddi bir külfet getirmektedir. Bu nedenle birçok aile çocukları üniversite kazandığı halde gönderememektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için de bu destek projesi geçerlidir. Böylece çocuklar istedikleri yerde okuyabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Erken Emeklilikte Son Durum başlıklı makalemizde Emeklilikte Son Durum, Erken Emeklilik ve halk bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir