Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Tarımsal Krediler / Tarım Kredi Kooperatiflerinde Tüketim Kredisi

Tarım Kredi Kooperatiflerinde Tüketim KredisiTüketim Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına ve faaliyet alanında bulunan diğer çiftçilere gübre, mazot, tohum, zirai ilaç, zirai alet ve makine gibi üretime konu girdiler ve üretim araçları gibi emtiaları tedarik etmektedir. Faaliyet alanlarının şehir merkezlerinden uzak olduğu için Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere ve yörede bulunan herkese kömür, temizlik malzemesi, gıda maddeleri gibi zaruri ihtiyaçları da tedarik etmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tuketim Kredisi
Tarım Kredi Kooperatifleri Tüketim Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tüketim Kredisi Kapsamındaki Ürünler

Tarımsal üretime konu olmayan ancak Tarım Kredi Kooperatifinden tedarik edebileceğiniz başlıca ürünler aşağıdaki gibidir.

  • Gıda Maddeleri
  • Temizlik Malzeme ve Maddeleri
  • Kömür
  • Çeşitli Alet ve Makineler

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Tüketim Maddeleri Satışı

Tarımsal üretime konu olmayan ancak faaliyet alanında yaşayan kişilerin ihtiyacı olan hemen her şeyi tedarik eden Tarım Kredi Kooperatifleri bu ürünleri ortaklarına kredili, kredi kartı ve peşin ortak olmayan kişilere kredi kartı ve peşin olarak satış yapar.

Tarım Kredi Kooperatifleri Tüketim Kredisi Faiz Oranı

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına 1 yıl süre ile işletme kredisi kapsamında kullandırılan ayni tüketim kredisine ve diğer tüketim kredisi kapsamındaki 1 yıl ve üzeri faizli tüketim kredilerine ait fon ve faiz oranı olarak toplam maliyeti aşağıdaki gibidir.

Kredi Türü ve Vadesi Değişken Faizli Kredilere İlişkin Verimlilik Oranları
Fon* % Faiz % KKKP % Toplam Oran %
İşletme 1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli Ayni İşletme Kredileri 1 8 8 17
1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli Ayni Tüketim Kredileri 1 16 0 17
1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli Belge Karşılığı Sigorta Prim Kredileri 1 8 8 17
1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli Nakdi Krediler 1 8 11 20
1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli Erteleme Kredileri 0 8 12 20
Diğer Tüketim 1 Yıla (365 Güne) Kadar Vadeli D. Tüketim Kredileri 1 19 0 20
4 Yıla (366-1460 Güne) Kadar Vadeli D. Tüketim Kredileri 1 20 0 21
4 Yıl Üzeri (1461 gün ve üzeri) Vadeli D. Tüketim Kredileri 1 21 0 22

Tüketim Kredisindeki Ürün Tedarikleri

Birim Kooperatifler kömür gibi zorunlu tüketim maddelerini aylar öncesinden bağlı bulundukları Bölge Müdürlüklerine yazı ile bildirirler. Her Kooperatif bir önceki sene satışlarından yola çıkarak tonajlarını ve istedikleri çeşitleri bildirir. Örneğin ; İç Anadolu da haziran, temmuz gibi talepler yazılır. Kooperatifçe yapılan listeye göre ya tır ve kamyon üstünden çiftçilerin römorklarına, yüksek tonaj alan çiftçilerin depolarına ya da Kooperatif deposundan dağıtılır. Temiz ve gıda malzemeleri ise stok durumuna göre talep edilir ve o yörede giden bu ürünler genelde stoklarda hep mevcuttur.

Tüketim Kredileri Borç Ertelemesine Girer Mi?

Son yıllarda doğal afetler sonucu ertelenen çiftçi borçları indirimli kredilere yönelik çıkmıştır. İndirimli krediler ise çiftçilerin bitkisel ve hayvansal üretimlerinde ihtiyaç duyulan ürünler için kullandıkları kredilerdir. Yani tüketim kredileri borç erteleme kapsamına girmeyen kredilerdir. İndirimli kredilerin diğer bir şartı da kredi borç miktarı kadar Tarsim Sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Örneğin; 50.000 TL gübre ve mazot kredisi kullanan bir çiftçi 50.000 TL toplam teminat bedeli olan Bitkisel Ürün Sigortası yaptırmalıdır. Bu sigortaları borçlanma tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde yaptırma zorunluluğu unutulmamalıdır.

Tüketim Kredilerinde borç ertelemesi yoktur. Ancak genellikle borç ertelemelerinin olduğu dönemlerde Genel Müdürlükçe belirlenen şartlarda ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Örneğin; 2018 yılında mevcut borcunuzun % 70′ ini ödemeniz durumunda geriye kalan borcunuzu sonraki seneye devredebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredi Kooperatifleri Gübre Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaçırmayın!

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Tohumluk Kredisi

icindekiler1 Tohumluk Kredisi1.1 Tohumluğu Nasıl Alırım ? Devlet Desteği Var Mıdır?1.2 Tohumluk Kredisi Borçları Erteleme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir