Pazar , Nisan 5 2020

Anasayfa / Haberler / Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 Yılı

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 YılıZorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 Yılı

Emeklilik kişilerin bütün hayatı boyunca çalışarak hayal ettiği ve gerçekleştiremediği bazı hayallerini gerçekleştirmek istediği çalışamadığı, hayatında ki bir zaman dilimidir. Yapmak istediğiniz hayallerinizi emekliliktede yapmanın zor olduğunu emekli olunca anlamaktadır insan. Çünkü emekli maaşı geçim için bile zor yetmektedir. Yani normal çalışarak aldığınız aylıkla geçinmek zorken birde emekli maaşıyla geçinip birde hayallerinizi yapmanız zor duruma düşmektedir.

Zorunlu bireysel emeklilik, tamda burda devreye girmektedir. Herkesin koşarak yaptırması gerekmektedir. Devlet tarafından desteklenmesi bile gereksizdir fakat bizin insanımız şimdiden ileriyi planlamakta biraz güçlük çektiği ve birikim yapmanında zor olması neticesinde zorunlu yapılarak herkesin tasarruf yapmasına teşvik edilmektedir. Yapacağınız zorunlu bireysel emeklilik ile 10 yıl sonra emekli olduğunuzda ne iyi etmişimde bu sisteme dahil olmuşum, fona primlerimi iyiki zamanında yatırmışım diyeceksiniz. Hatta keşke daha fazla prim yatırsaymışımda diyebilirsiniz. Çünkü sisteme girdikten sonra bitince alacak olduğunuz maaşı almaya başladığınızda vermiş olduğunuz paraların fonda ne kadar değerlendiğini ve sistemin faydasını anlayacaksınız.

Devletimiz tarafından zorunlu olarak yapılması gereken bireysel emeklilik sistemine 2017 başı itibarı ile geçilecek. Bütün çalışanlar, işverenleri vasıtası ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılacaklardır. Bu sistemden girdikten sonra en geç 2 ay içinde çıkma hakkınız bulunmaktadır. Sistem bir kredi borcu ödemek gibi katı şartlardan oluşmamaktadır. Kişiler için oldukça esnetilmiş bir bireysel emeklilik sistemi vardır. İstediğiniz zaman fona prim ödemelerine ara verebilir, fazla para yatırabilir yada belli sayıda yıl içinde para çekebilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi, dünya genelinde bir çok ülkede uygulanmaktadır ve bu uygulanan ülkelerin hepside gelişmiş ülkelerdir. Buralarda ki insanlarada bizim devletimiz gibi devletleri tarafından bu kadar destek verilmemektedir. Demem o ki, bu sisteme dahil olmak için sizin çaba göstemeniz gereklidir. İlerleyen zamanda göz açıp kapayana kadar bitecek olan 10 yılın sonunda sistemin faydasını anlayacaksınız. Devlet desteği ile birlikte alacağınız toplu bir paranızda olacaktır.

Sisteme dahil olduktan sonra, ödemelerini düzenli olarak yapan kişiler emeklilik hakkı kazandıktan sonra emeklilik hayallerini gerçekleştirmek için katılmayan kişilerden bir adım önde olacaktır ve daha rahat bir emeklilik hayatı süreceklerdir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Sicil Affı Ne Zaman Uygulanacak? başlıklı makalemizde sicil affı 2017, sicil affı konusunda güncel haberler ve sicil affı neden uygulanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir