Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Haberler / Yaşlı Bakım Destek Parası

Yaşlı Bakım Destek ParasıYaşlı Bakım Destek Parası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli olan vatandaşlar için 3 çeşit bakım hizmeti sağlamaktadır. Yaşlı bakım destek parası ya özel sektör tarafından ya da kamu tarafından hizmet alınarak verilen destektir. Kamu tarafından hizmet veriliyorsa Bakanlığa bağlı merkezlerden hizmet alınır. Bakım hizmetleri özel merkezler tarafından veriliyorsa bunun ücreti de Bakanlık tarafından ödenir. Bir diğer seçenek ise evde bakılan yaşlılara ya da engellilere yani bakan kişiye maddi destek sağlanır. Buna da evde bakım parası denir. Evde bakım parası üveyler de dahil olmak suretiyle, engelli kişinin eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri, anne ve babası, torunları ve torunların eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri, kardeş çocukları ve bunların eşleri, eşlerinin anne ve babası, eşinin kardeşleri ve bunların çocukları ve eşleri, amca ve eşleri, amca çocukları ile eşleri, hala ve eşleri, halalarının çocukları ve eşleri, dayıları ve eşleri, dayı çocukları ve eşleri, teyze ve teyze eşleri, teyze çocukları ve eşleri bu destek parasından faydalanabilir. Evde bakım parası almak için üç şartı yerine getirmek gerekir. 1) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık raporu, 2) Bakıma muhtaç durumda olması, 3) Gelir ölçütlerine uygun olması gerekmektedir.

Evde Bakım Parası Nasıl alınır

Evde bakım parası ve yaşlı bakım destek parası alabilmek için bu üç şartın belgelerle yerine getirilmesi gerekir. Bu belgelerin yanı sıra bir adet fotoğraf, sağlık kurulu raporu, bakıcı ve engellinin adına vukuatlı nüfus örneği ile yerleşim yeri belgesi, engelli kişiyle aynı evde oturan kişinin iş yeri varsa geçici vergi beyannamesi, engelli kişinin eğer varsa kira kontratları ile bu mülkler boşsa boş olduğunu bildiren muhtardan alınmış yazı, engellinin ekili ürünü, tarım arazisi, tarlası varsa bulundukları il veya ilçe Tarım Müdürlüklerinden alınan gelir belgesi ve boşanmış ise boşanma kararı gerekmektedir. Yukarıda saydığımız koşulları yerine getirdiğiniz takdirde iki farklı engelliye bakabilirsiniz. Her biri için ayrı ücret alınır. Fakat iki kişi bakıma muhtaç ise ayrı bir bakıcının olması gerekir. Bakıma muhtaç kişinin sağlık raporunun süresi bitmeden yenisinin çıkarılması gerekir. Bakıma muhtaç kişinin ölmesi durumunda ise on beş gün içinde bildirim yapılması gerekir.

Kişi başına düşen bakım ücreti

Uzun zamandır verilen yaşlı bakım destek parası 924 TL’den yeni yılın gelmesi ile 100 TL’ye çıkarılmış durumda. Şimdiye kadar 500 bin kişi bu uygulamadan faydalanmış durumda. Buna rağmen birçok kişinin bu uygulamadan haberi yok. Evde bakım parası almak için bakıma muhtaç kişinin bir hastaneden olmak koşulu ile sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Bu parayı alabilmek için %50 ile üzerinde bir oranda engelli olması gerekiyor, raporda ağır engelli kısmına ise evet yazılması şart. Engelli kişinin ve beraberinde yaşayan kişinin kişi başına düşen gelirin 606.95 TL’den az olması gerekiyor. Çünkü bu para bakan kişiye veriliyor. SGK, evde bakım parası alanların düşük sigorta pirimi ile emekli olabilmesini sağlayacak şekilde bir çalışma yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan En Düşük Memur Maaşı 2017 başlıklı makalemizde Emekli, En Düşük Memur Maaşı ve Memur Maaşı 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir