Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Haberler / Üniversitede Çocuğu Okuyan Yoksul Aileye 821 Lira Develet Desteği

Üniversitede Çocuğu Okuyan Yoksul Aileye 821 Lira Develet DesteğiÜniversitede Çocuğu Okuyan Yoksul Aileye 821 Lira Develet Desteği

Üniversitede çocuğu okuyan yoksul ailelere devlet tarafından destek yapılmaktadır. Durumu olmadığı için yurtlarda kalamayan ve yer bulamadığı içinde okuyamayan çocuklar olsun, ailesinin yanında kalarak okumak isteyen üniversite öğrencileri olsun hepsine devletimiz tarafından 821 lira destek parası verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmekte olan yardım miktarı memur maaşlarına yapılmakta olan zam oranı ile artmaktadır ve 2017 yılı için 821 TL destek verilmesine karar verilmiştir. Bu yoksul ailenin çocuğuna okuması ve daha iyi yurtlarda barınma ihtiyacını karşılasın diye verilmekte olan devlet desteği sadece üniversite öğrencilerine değil, aynı zamanda ilkokulda okuyan, ortaokulda veya lisede yani ortaöğretimde okuyan çocuklarada yapılmaktadır.

2017 Yılında Devlet Tarafından Okuyan Çocuğa Yapılan Yardım Miktarı Nekadardır?

İlköğretim öğrencisi için devlet desteği 684,41 liradır.

Ortaöğretimde okumakta olan bir öğrenci için ise devlet desteği 730,04 liradır.

Üniversitede okuyan bir genç öğrenci için ise devlet desteği 821,30 liradır.

Bunların yanısıra okul öncesinde okuması için gönderilen küçük çocuklar içinde devlet desteği mevcuttur. Okul öncesinde okutulmak istenen öğrenci içinde devlet desteği 456,28 liradır.

2016 Yılında Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 70 binin üzerinde yoksul ailenin çocuğuna devlet desteği verilmiştir. Yoksul ailelerin okumak isteyipte imkanların elvermemesi nedeniyle ve yurt bulamamaları sonucunda çocuklarını üniversiteye veya diğer eğitim kurumlarına gönderememesi durumunun ortadan kaldırmak adına destek veren devletimiz aracılığı ile bu ödemeler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerimize, kaymakamlıklardan, valiliklerden veya belediyelerdende destek verilmekte olup, üniversite öğrencilerimizin bu yardımları ve destekleri araştırarak yararlanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde okuma fırsatınız bir şekilde varken bunu değerlendirmemiş olacaksınızdır.

Çocuğu üniversitede okuyan yoksul aileye verilecek olan 821 lira devlet yardımını hemen hemen her aile alabilmektedir. Oldukça kolay başvuru şekli ve şartları vardır. Aynı şekilde ortaöğretimde okumakta olan büyükşehirde olmadığı için kilometrelerce uzaktaki okula gitmek zorunda kalan öğrenciler içinde yurt imkanlarını ve diğer giderlerini karşılayabilmesi adına yardım yapılmaktadır. Sonuç olarak ilkokulda veya ortaokulda okumakta olan bir öğrenci, köyünden kalkarak ilçedeki okula gitmek için hergün gidip gelememekte ve budurumda çocukların okula gönderilmemesi olarak sonuçlanmaktadır. Bunun önüne geçmek adına yoksul ailelere okuyan her çocuğuna devlet desteği verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir