Salı , Eylül 19 2017


Anasayfa / Genel / Sigortada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma

Sigortada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma
Sigortada Unutulan Paraları Sorgulama Ve Geri Alma

Kişiler tarafından yatırılmış olan hayat sigortaları, sürenin dolmasına rağmen, kurumlara başvuru yapılarak alınmamakta ve bunun gibi trafik kazalarından kaynaklı sigorta alacaklarıda aynı şekilde alınmamakta ve biriken paralar 15 Haziran tarihinden sonra Güvence Hesabı’na aktarılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak kişiler bu tarihten sonra paralarını alamamaktadırlar. Sigortada unutulan paranın sorgulanması ve geri alınması aslında çok basit bir kaç işlemle halledilebilecek bir durumdur. Şu zor hayat şartlarında kişilerin alacakları üçbeş kuruş bile ihtiyaçların karşılanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu yıl 125 binden fazla kişinin sigortalarda parasını unuttuğu açıklanmıştır.

Bankalarda da yaşanan ve hesaplarda unutulan paralar gibi kişiler yaptırmış oldukları hayat sigortalarının paralarını ve araçlarının hasar alacaklarını almamaktalar ve sigorta şirketlerinde bırakmaktadırlar. Aranmayan ve alınmayan bu paralar 15 Haziran tarihi itibari ile Güvence Hesabı’na aktarılmaktadır. Buda daha önceden belirlenmiş bir durum ve düzenlemedir.

Sigorta şirketleri hak sahiplerinin listelerini yayınlamaktadırlar ve 15 Hazirana kadar beklemektedirler. Bu tarihe kadar aranmazlarsa para aktarılmaktadır. Gerçi sigorta şirketleri mektup ve telefon ilede müşterilerini aramaktadırlar. Gerek adres değişikliği, gereksede telefon numarası değişikliği sigorta şirketi ile olan irtibatı kaybetmeye neden olmaktadır. Kişinin ölmüş olması ve bu paradan da yakınlarının haberdar olmaması gibi nedenlerden dolayıda paralar kalmaktadır. Kişinin yakınları bu paraları yine aynı şekilde başvuru yaparak olması mümkündür.

2016 yılında bu durumda olan ve sigorta şirketlerinde unutulan paralar 30 milyon lirayı bulmaktadır. Her yıl katlanarak artan Güvence Hesabı’na aktarılan tutarlar, 2014 yılında 16 milyon lira gibi bir rakamken, 2015 yılında ise 25 milyonu bulmaktadır. Son olarakta 2016 yılında yine sigorta sorgulaması yaparak alacaklarını almayan kişiler olacak ye 30 milyona varan para yine Güvence Hesabı’na aktarılacak.

Sigortada unuttuğunuz parayı sorgulamak ve sigortadan unutulan parayı almak istiyorsanız, sigortanın sitesine giriş yaparak, TC kimlik numaranız ile bu sorgulama işlemini yapmanız mümkündür.

Sigorta şirketlerinin bilgileri şu şekildedir:

AIG Sigorta
Aksigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Ankara Sigorta
Axa Sigorta
Doğa Sigorta
Ergo Sigorta
Euroka Sigorta
Generali Sigorta
Groupama Sigorta
Güneş Sigorta
Halk Sigorta
HDI Sigorta
Koru Sigorta
Liberty Sigorta
Mapfre Genel Sigorta
Neova Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Japan Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Unico Sigorta
Ziraat Sigorta

Zurich Sigorta

Trafik sigortalarında mevcut olan hasarlı kazalardan kaynaklı ve iptallerden kaynaklı olarak alınacak, unutulmuş sigorta paralarını sorgulama yapmak için ;

TRAFİK SİGORTA PRİM İADELERİNİ BURADAN SORGULAYABİLİRSİNİZ

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

qnb finansbank

QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu

QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu Kredi kartı kullanımının son derece yaygınlaşması ve kişi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir