Pazartesi , Nisan 13 2020

Anasayfa / Bankalar / Sicil Affı Veren Bankalar

Sicil Affı Veren BankalarSicil Affı Veren Bankalar

Türkiye genelinde bankalar her yıl milyarlarca lira kar yapmaktadırlar. Verilen kredi kartları veya krediler sonucunda olsun, hesaplar arası işlemlerde olsun bir çok değişik işlemden kazandıkları arasında en çoğunu tabikide kredi ve kredi kartlarından kazanmaktadırlar. Kredilerde uygulanmakta olan faizler ne kadar fazlada olsa tüketiciler tarafından bilinen birşey varsa kredi çekilip borca girmeden kimsenin birşey sahibi olamadığıdır. Bu anlamda çekilen krediler ve kullanılan kredi kartları sonucunda artan banka borçları her zaman düzenli olarak ödenemeyebilir. Bunun asıl nedenlerinden biriside doğru olarak hesaplanamayan taksit ödemeleridir. Bunların neticesinde aksayan veya ödenemeyen kredi ve kredi kartı borçları sonucunda kişiler takibe görmekte sicilleri bozulmakta ve kara listeye alınmaktadırlar. Ocak 2017 yılı içinde çıkmış olan sicil affı ile bankalar tarafından kredi verilmesi konusunda hükümet yetkililer tarafınadn girişimde bulunulmuştur. Peki sicil affı veren bankalar hangileri olacak. Sicil affı ile kredi veren bankalar hangileri, icralık borcu olanlar ve yapılandırma yapmış olanlara kredi veya kredi kartı veren bankalar olacak mı yada var mı?

Kredi sicil affının gelmesi ile birlikte merak edilen konular arasında olan bankaların hangileri sicil affı kapsamında kredi veya kredi kartı verecek. Takibe yıllar öncesinden girmiş olan kişilerin hala kara listede olması, borcunu çoktan ödemiş olanlar kişiler şu veya bu şekilde bir sebepten dolayı takibe girmişlerse suçlarını çekmişlerdir ve borçlarını ödemişlerdir. Normal şartlarda borcunu kapatan kişinin 1 yıl sonra affedilmesi ve sicilinin silinmesi en mantıklısıdır. 5 yıl kadar uzun bir süre olması neticesinde kara listede olan kişiler zor zamanlar geçirmekteler, hele bu kişi esnafsa ve ticaret yapıyorsa tamamen bitik durumdadır. Yeni mal alamamakta yeni iş yapamamakta ve buna bağlı olarakta kar yapamamaktadır. Kar yapacak ki daha fazla istihdam yapsın daha fazla ekonomiye katkı sağlasın. Sicil affı yasasında belirtilen bankaların takipten dolayı sicilleri bozuk olan kişilere kredi veya kredi kartı kullanımı konusunda tüketicilere bu isteklerini vermeleri neticesinde ceza uygulanmayacağı yönündeki ifadeden kaynaklı olarak eminim ki birçok banka kişilere kredi vermeye yanaşmayacak ve yine tüketiciler bu durumdan dolayı isyanlarını dile getireceklerdir.

Sicil affının ilk olarak uygulayacak olan bankalar yine devlet bankaları olacaktır. Kişiler şu aşamada fazla kredi başvurusu yaparak kredi notlarını düşürmesinler. İlerleyen zamanda bankalara gerekli talimatların gitmesiyle birlikte bankalar, sicil affı yasası kapsamında uygulayacak oldukları kriterleri ortaya koyacaklardır. Bu kriterlerin ortaya çıkmasıyla birlikte milyonlarca kişi o bankaya kredi veya kredi talebinde bulunacaktır. Bankalar açısından bu kriterleri katı ve sert biçimde oluşturmamaları ve ufak tefek nedenlerden dolayı takibe girmiş, borçlarını ödemiş kapatmış olan kişilere kredi vererek piyasayı hareketlendirmek veya kendi karlarını arttırmak adına bulunmamış bir sicil affı yasasıdır. Her iki taraf açısından durumun en iyi şekilde netlik kazanmasını ve tüketicilerin mağdur olmadan kredi veya kredi kartı kullanımına izen verilmesini temenni ediyorum.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir