Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Senetle Araba Alınır Mı?

Senetle Araba Alınır Mı?



Senetle Araba Alınır Mı?

Araba almak isteyen insanlar bankaların taşıt kredilerini kullanmaktadırlar. Fakat herkes bu olanaklardan faydalanamıyor. Bankalar kredi notu düşük olanlara kredi vermediğinden, insanlar da başka yöntemlere başvuruyorlar. Bunlardan birisi de senetle araba alma yöntemidir. Senetle araba alınır mı sorusuna senedin açıklaması ile başlayalım. Bir kurum ya da kuruluşun alacaklarına karşılık düzenlediği bir belgedir. Çoklu kullanılabildiği gibi tekil olarak da kullanılır. Resmi olabilmesi için poliçe ibresi olmalıdır. Bu tip senetlerde hukuki işlem yapılabilir. Senedin üzerinde ödenecek tutar, tarih, borçlu, kurum ya da kuruluşun bilgileri ile imza sirküleri ya da imza bulunur. Senet böldürmek ise bankadan kredi çekerek, kredinin vadeli olarak ödenmesidir. Ödeme günleri için belirtilen tutarlar için senet düzenlenerek, ödendiğinde ise borçlu olan kişiye teslim edilir. Senetle araba almaya gelecek olursak, senetle araba alınır. Fakat çok önemli bir konu var ki o da senetlerin gününde ödenip ödenmemesidir. Gelir durumunuzu çok iyi gözden geçirmeniz gerekir. Gelirinizin üstünde bir senet imzalarsanız ve ödeyemezseniz çok sıkıntılı durumlar yaşayabilirsiniz.

Senetle Araba Nasıl Alınır

Senet ile araba alırken peşinat vermeniz gerekir. Daha sonrasında ise senedi hangi şekilde ödeyeceğinize yani senetleri bölerek mi, tek mi ödeyebileceğinizi kararlaştırmanız gerekir. Senedi böldürme işlemi biraz da olsa faiz bindirecektir. Bunu bilerek böldürmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödedikten sonra aracınız, tam olarak sizin sayılır. Senetle araba alınır mı yazımıza sıfır araçlardan bahsederek devam edelim. Genellikle sıfır araç satan yerler senet işine fazla girmiyorlar. Fakat senet ile araç almak istediğinizde anlaşmalı bulundukları bankalar ya da kendilerinin verdiği kredilerin faiz oranı, senetle alınan arabanın faizinden daha düşüktür. Senet ile alacağınız araçlar genellikle belli bir araba markasına bağlı olarak çalışmayan galerilerde geçerlidir. Senet ile araç almaya karar verdiğinizde, galerinin senet ile satış yapıp yapmadığını önceden araştırın. Böylece zaman açısından karlı çıkarsınız. Ayrıca şunu da belirtelim. Senetle araba alınır mı sorusunun bir diğer cevabı olarak taşıt kredisi ile arasındaki farka bakmak gerekir. Genel anlamda çok da fark yoktur. Taşıt kredisi ile alınan araca banka tarafından satılamaz şerhi konur. Senet ile alındığında, burada da aldığınız firma satılamaz şerhi koyar. Ancak ödemeleriniz bittiğinde bu şerh kalkar. Sonuç olarak araç almaya karar verdiğinizde senet ile taşıt kredisi arasındaki olumlu ya da olumsuz taraflara siz karar vereceksiniz. İyi bir araştırma yaparak karar vermelisiniz. Aslına bakılacak olunursa senetle alınan araca daha hazla faiz ödeyeceğiniz kesin. Fakat kredi çekme şansınız yoksa sanırım başka bir yol da kalmıyor.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi başlıklı makalemizde Devlet bankası, Faiz oranları ve Faizler Düşecek Mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir