Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Haberler / Okuyan Çocuğa Devlet Desteği

Okuyan Çocuğa Devlet DesteğiOkuyan Çocuğa Devlet Desteği

Genç nüfusun hızlı bir artışının yaşandığı ülkemizde, yeni okullar açılmakta ve her geçen gün okuma imkanı artmaktadır. Üniversitelerin artması ve hemen hemen her ilde olmasına rağmen istenilen bölümler bulunamaya biliyor ve öğrenciler başka illerde eğitim hayatına devam etmek zorunda kalabiliyor. Bu noktada devlet desteği olarak okuyan çocuklara gerek yurt masrafları gereksede burs olarak yardımlar alınabilmektedir. Okuyan çocuğa devlet desteği sadece üniversite öğrencileri içinde verilmemektedir.

İlkokulda, ortaokulda veya ortaöğretim yani lise çağında olan çocuklarada devlet desteği sağlanmaktadır. Okuyan çocuklara verilen devlet desteklerinden yararlanmak için her ilde ve gelişmiş olan ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları’na başvuru yapmak gerekli.

Devletimiz tarafından okuyan çocuğa verilen devlet desteklerinin büyük kısmı, yurtlarda kalan çocukların, evlerinde kalarak eğitim öğretim hayatlarına devam etmeleri amacıyla verilmektedir. Ailelere verilen destek ile imkanların genişletilerek öğrencinin ailesinin yanında kalarak eğitim öğretim hayatına devam etmesi amaçlanmaktadır.

Üniversitede okuyan bir çocuğa destek olarak 821 lira para verilmektedir. 2017 Yılında da bu işlemler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Sosyal ve Ekonomik Destek projesi olarak yapılan yardımlardır. Yoksul ailelerin çocuklarını okutabilmeleri adına yardımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda yoksul olan ailenin çocuğunun yurtlara verilmemesi ve ailesinin yanında kalarak eğitime devam etmesi desteklenmesi ve bu amaçla projenin yürütüldüğü bilinmektedir.

Yapılan yoksul aileye destekler ilkokul, ortaöğretim ve yüksek okul olarak ayrılmakta olup 2017 yılı için verilen yardım miktarları şu şekilde belirlenmiştir.

İlköğretimde okuyan bir çocuk için 684,41 lira,

Ortaöğretimde okuyan bir çocuk için yapılan yardım 730,04 lira ve

Yükseköğrenimini sürdüren bir öğrencinin ailesine yapılacak olan yardım miktarı ise 821,30 liradır.

Bu uygulamalar maaş şeklinde verilmemektedir. Geçici süre ile uygulama yapılmaktadır. Yardımlardan yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine başvurularda bulunabilirsiniz. Başvurular dilekçe ile yapılmaktadır. Ardından gerekli inceleme yapılarak, yardımın yapılıp yapılmayacağına karar verilecektir.

Yardımlardan yararlanmak ve okuyan çocuklara para yardımı alabilmek için bu işlemler yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2017 Sicil Affı Ne Zaman Uygulanacak? başlıklı makalemizde sicil affı 2017, sicil affı konusunda güncel haberler ve sicil affı neden uygulanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir