Salı , Nisan 7 2020

Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Faiz Düzenlemesi 2017

Kredi Kartı Faiz Düzenlemesi 2017Kredi Kartı Faiz Düzenlemesi 2017

Merkez Bankası atarfından kredi kartı işlemlerinde uygulanmakta olan azami faiz oranlarında düzenleme yapılarak indirime gidildi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olan faiz indirimi, Türk lirasının yabancı paralar karışısındaki değer kaybına ve harcamalarda kullanılan Türk lirası ve yabancı para birimleriyle yapılan harcamalarda faiz oranlarında akdi faiz oranlarını değiştirme kararı aldı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre yeni faiz oranları olarak Türk lirası için yüzde 1.84 değişikliğine gidilecek ve yabancı paralar için bu oran yüzde 1.47 oranına çekilecek. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan yeni gecikme faizlerindeki azami faiz oranları ise Türk lirası için yüzde 2.34 yapılacak ve bu oran yabancı para cinsinden yapılacak alışverişler içinde yüzde 1.97 olarak değiştirilecektir.

TCMB Kredi Kartı İşlemleri Faiz İndirimi

Türkiye’de 2016 yılında yaşanan ekonomik gelişmeler ve piyasalardaki yeni şekillenmelere göre kredi kartları faiz oranlarında düzenlemeye gidildiğini açıklayan Merkez Bankası, faiz oranlarındaki yeniden hesaplamaların 2017 yılında değiştirileneceğini açıkladı.

Kredi kartlarındaki mevcut olan akdi faiz oranları ile ilgili yapılacak olan yeni düzenleme hakkında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar şu şekildedir: “Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı  işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017  tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami  akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47,  aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için  yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz  oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren  gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce  yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.”

Kredi kartı faizlerinin oranları, bireysel kredi oranlarına göre çok fazla olduğunu belirten açıklamada, tüketicilerin nakit ihtiyaçlarında veya mal, hizmet alımlarında kredi kartı kullanmaları yerine ihtiyaç kredisi kullanmaları daha avantajlarına olacağı yönünde olmuştur.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir