Cumartesi , Nisan 4 2020

Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Tüketiciler tarafından son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlanan kredi kartları sadece bankalar tarafından verilmektedir. Kredi kartı ile alışverişlerdeki taksit imkanı olsun internet üzerinden e-ticaret alışverişi olsun ülkemizde her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Bunun sonucunda devletimiz tarafından da bir çok önlemler alınmaktadır. Gerek taksit sınırlandırması olsun gereksede kredi kartı limitlerini düzenleme konusunda olsun bir çok yasa çıkarılmaktadır.

Bankalar tarafından verilen kredi kartları, başvuru işlemlerinden sonra her zaman her tüketici için kabul görmeyebilir ve reddedilir. Kredi kartı başvurusunun reddedilmesinin belli başlı nedenleri olabilir. Bunlar kişinin kredi notu, kredi sicili, kara listede olup olmaması, maaşının yetersiz olması, mevcut kartlarının limitlerinin fazla olması gibi bu konuda bir çok neden sıralamak mümkündür. Kredi kartı başvurusu neden reddedilir konusunda merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Düşük Kredi Notu Kredi Başvurusu Red Nedenidir?

Tüketicinin geçmişte almış olduğu kredi kartları sonucunda düzenli ödemeleri yoksa kredi notu her geçen ay düşmektedir. Aynı şekilde kullanılan kredilerde kredi notunu hayli düşürmektedir. Düzenli ödeme yapan kişilerin kredi notu bir anda tavan yapabilmektedir. Bankalarda ilk etapta kişilin kredi siciline ve kredi notuna bakacaktır. Sonuç olarak sizde verdiğiniz borcu alamadığınız arkadaşınıza bir daha borç para vermezsiniz. Aynı şekilde bankalarda bir başka bankanın size vermiş olduğu kredi kartlarına ve limitlerine bakarak, kredi notunun belirlenmesindeki temel sonuçları göz önüne alarak verecek olduğu kredi kartını size vermeyebilir. Düşük kredi notu kredi başvurunuzun red olmasına neden olabilir.

Kara Listede Olanların Kredi Kartı Başvurusu Red Edilir?

Daha önce kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartlarının düzenli ödenmemesinden kaynaklı olarak takibe alındıysanız ve haciz işlemleri başlatılmışsa bu aşamadan sonra Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız ve 5 yıl kadarda bu borçları temizlemeden bu listeden çıkamazsınız. Kara listesi sorgulaması yapacak olan banka yetkilileri, yaptığınız kredi kartı başvurunuzu olumsuz olarak reddedecektir. Bunada haklı bir nedenleri olarak kara listede olduğunuzu belirtecektir. Eğerki bir krediniz veya kredi kartınız varsa ve borcundan dolayı takibe girmişseniz, kart başvurunuzun rededilmesinin temel nedeni budur.

Mevcut Kredi Kartlarınızın Limitleri Fazlaysa Kart Başvurunuz Red Edelir?

Yasalar çerçevesinde yapılan düzenlemeler ile tüketicilerin kart limitlerine sınırlamalar getirilmiştir. Birden fazla kredi kartı kullanımının önüne geçilmesi ve kişinin gelirinden fazla ödeyemeyeceği kadar kredi kartı limiti olmasına karşın bir dizi önlemler alınmıştır. Bu süreçten sonra kredi kartı başvurusu reddedildiği gibi limit arttırma talepleride reddedilmektedir. Kişilerin kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme tutarlarını bile yapmamaları nakit avans çekimine kapanmasına neden olmaktadır. Kredi kartı limitlerinizin yüksek ve yeterli tutarlarda olması neticesinde bankaya sunabileceğiniz ek gelirleriniz yoksa kredi kartı başvurunuz reddedilecektir.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir