Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?

Kredi Kartı Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?Kredi Kartı Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?

Kredi kartı kullanımı ülkemizde her geçen gün artan bir durumdur. Kimse cebinde nakit taşımayarak sürekli kredi kartı ile alışveriş yapmakta ve olmayan parayı harcamanında kolay olduğunu düşünürsek bu kişiler birer kredi kartı bağımlılarıdır. Kredi kartı bağımlılığından nasıl kurtulurum diyorsanız, ilk olarak şunu belirtmeliyim ki cebinizde nakit paranız bulunmalıdır. Kredi kartı bağımlılığı konusunda gelin birlikte bu sorununuza çözüm bulalım.

Son yıllarda bankalarında hız verdiği kredi kartı kampanyaları ile kullanımı artan hatta bağımlılık derecesine ulaşmış bir durumdur, kredi kartı kullanımı. Kazanılan bütün maaşın kredi kartına yatırmasını sağlayan sistem yüzünden, tüketiciler alışveriş mağzalarında, ihtiyacı olmadığı halde sürekli yeni elbileseler almakta veya elektronik eşya almaktadır. Kış aylarında alışveriş merkezlerine gidemeyen kişilerde, evlerinden e-ticaret sistemleri üzerinden alışveriş yaparak yine kredi kartı kullanmakta ve alışverişlerde kredi kartı kullanma bağımlılığına devam etmektedir. Alışveriş yapmadan duramayan, mutlu olmak için alışveriş yapan bağımlılık derecesi yüksek olan kişilerin kredi kartı kullanması ve limitlerini bitirmesi ile sonlanan durumlar çokca rastlanmaktadır. Nasıl ki bir insan su içmeden yaşayamazsa, bu kişilerde kredi kartı ile alışveriş yapmadan yaşamın olmayacağını yada kredi kartının cebinde bulunmadığı zamanlar kendilerini eksik hissettikleri derecelere varan bir durumda ortadadır. Oysaki almış olduğunuz maaşınız cebinizde olsa emin olunki daha çok mutlu olacaksınız. Kredi kartı bağımlılarının yapması gereken bunu test etmeleridir. Bir ay kadar kredi kartı ile alışveriş yapmadan veya herhangi bir harcama yapmadan zaman geçirebiliyorlar mı buna baklamaları ve kendilerini test etmeleri gereklidir. Bu test sırasında başarısız olursanız bilinki sizde bir kredi kartı bağımlısısınız. Evinizde bulunan eşyalar varken ve yaşamınızı sürdürebilmeniz için yetiyorsa yinede alışveriş yaparak yeni ürünler alıyorsanız, ciddi durumda kredi kartı bağımlısısınız ve bundan kurtulmanın bazı yolları vardır:

  • Kredi kartınızı veya kartlarınızı kullanıma kapattırın
  • Alışveriş yapmamak için mağzalara gitmeyin
  • Yeni kredi kartı başvurusunda bulunmayın
  • Kredi kartını kullanmadan önce amacı konusunda bilgi sahibi olun
  • İhtiyacınız olan ürünleri almaya gayret gösterin

Kredi kartı bağımlılığından kurtulmak ve daha fazla kullanarak hem kendinize hemde cebinize zarar vermek istemiyorsanız, kredi kartınızı veya kartlarınızı kullanıma kapattırınız. Bunu yapamıyorsanızda kredi kartı limitinizi minimum seviyelere düşürünüz. Alışverişlerden uzak durmak için mağazalara göz atmayın, yeni ürünleri incelemeyin. Bankalar tarafından yapılan kredi kartı kampanyalarına veya yeni çıkan kredi kartı reklamlarına bakmayın ilgi duymayın. Herhangi bir kredi kartı başvurusunda bulunmayın. Kredi kartı ne için kullanılmalıdır, ne amacı vardır, gibi temel bilgilerin sahibi olun. Evinizde veya ofisinizde mevcut olan ürünlerin kullanımı hala mümkünken yeni ürünler alarak zarar etmeyin ve her zaman ihtiyacınız olan ürünü iyi belirleyinz. Bir iki gün kullanıp atacağınız ürünleri almamaya gayret gösterin. Bu bana mutlaka lazım almam gerekli fikrinden de uzak durun.

Bir önceki yazımız olan QNB Finansbank 2273 SMS Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde 2273 kredi kartı başvurusu, en avantajlı finansbank kartı ve finansbank 2273 kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir