Perşembe , Nisan 9 2020

Anasayfa / Bankalar / Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Kararı Ne Zaman Açıklanacak?Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

12.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında kartel oluşturan 12 bankanın yaptıkları banka işlemlerinden kaynaklı olarak; Tüketicilerin, kamu kurumlarının ve bir çok şirketin zarara uğratıldığı belirtilmişti.

Kartel oluşturan bankaların, tüketici meduatlarına uygulanan faizleri düşürdüğü ve verilen kredilerde de yüksek faiz oranlarının uygulanması durumundan kaynaklı olarak, Sayın Şahin şu açıklamalarda bulundu: “Bu Rekabet Kurulutarafından 2011’de tespit edildi ve 2013’te ceza kesildi.  Mahkeme ve itiraz süreçleri sonuçlandı. Danıştay da bu cezayı onayladı. 12  bankaya 1 milyar 117 milyon lira gibi büyük bir ceza kesildi. Tüketiciler, kamu  kurumları ve tacirler için güzel bir geri dönüş olacak. Haksız ödemeleri 3 katına  kadar tazminatla geri alabilecekler.”
12 Bankanın uygulamış olduğu kartel faizi ile ilgili olarak, dolandırıcılık yapmaya hazır olan kişilerin tüketicileri kandırdığı belirtildi. Durum ile ilgili olarakta Sayın Şahin şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de yeni yeni çağrı merkezleri aracılığıyla dolandırıcılık  başladı. Çok basit de bir dolandırıcılık yöntemi. Bankalarda o 4 yıl 1 aylık  dönemde 33 milyon işlem yapılmış. Dolayısıyla aradıkları telefon numarasındaki  kişinin bu tarz bir işlem yapma ihtimali çok yüksektir. Arıyorlar, ‘bu konuyu  biliyorsunuz’ diyorlar. ‘Biz bunu alacağız, size iade ettireceğiz’ diyorlar. ‘Ne  kadar kredi kullandınız’ diye soruyorlar. 30 bin lira kredi kullanmışsa ‘size 9  bin lira geri ödeyecekler’ diyor. Tüketici ‘ne yapmam gerek’ diyor. Söyledikleri  çok basit. ‘Size bir evrak göndereceğiz, onu doldurup bize geri gönderin’  diyorlar. Evrak geliyor, tüketici 9 bin lira alacağım diye 100 lira ödeme  yapıyor. Zarfı açtığında boş bir kağıtla karşılaşıyor. Tekrar arıyor bu çağrı  merkezini. Bu defa da ‘O kağıdı doldurup tüketici hakem heyetlerine vereceksiniz’  diyorlar. Daha önce de dosya masraflarının iadesi konusunda bu tür  dolandırıcılıklar olmuştu. Hatta bu dolandırıcılığın reklamlarında mankenler,  artistler oynamıştı. Ciddi bir dolandırıcılık çünkü. 20 kuruşluk kağıdı 100  liraya satıyorsunuz. Kargoyla ilgili bir işlem yapamıyorsunuz. Çünkü kargo  şirketinin anlaşması var, anlaşmaya uygun olarak işlem yapıyor.”

Kartel Faizi İçin Rekabet Kurulu’nun Raporu Vermesi Gerekli

Durumun netleşmesi için ve ne kadar faiz oranlarının belirlendiği, zararın ne yönde olduğuna ilişkin olarak, Rekabet Kurulu tarafından verilecek olan raporun beklendiğini belirten Sayın Şahin sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz o tuzağa düşmemeleri için diyoruz ki sizin hakkınızı  herhangi bir firma, hukuk ofisi vermeyecek. Sizin hakkınızı ya tüketici hakem  heyetleri ya da mahkemeler verecek. Fakat bu ne zaman olacak? Danıştay kararını  verdi ama hemen olmuyor. Rekabet Kurulunun hangi oranlarda, hangi kredilerde  zarar ettirildiğine dair Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bir rapor vermesi  gerekiyor. Bu rapor istendi. Bu rapor geldiğinde bakanlık da ilgili birimlere  gönderecek. O rapora göre de bilir kişiler hesaplayıp, zararın tüketiciye  ödenmesi için rapor düzenleyecekler.”

2007 ile 2011 Yıllarındaki Kartel Faizi İçin Ne Zaman Açıklanacak Diye Acele Etmeyin

“Hakem heyetlerinde şu anda yığılmanın bir faydası yok. Çünkü o rapor  olmadan hakem heyetleri de karar veremeyecek. ‘Şu an bunu alırsak dosyalar  yığılır’ diye düşünüldüğü için erken başvurularda retler başlıyor. Bu konuda  hakem heyetlerinin ve tüketici mahkemelerinin reddettiği birçok başvuru da var.  Israrla şunu söylüyoruz; acele etmeyin, bu raporun verilmesini bekleyin,  dolandırıcıların tuzağına düşmeyin, 20 kuruşluk kağıda 100 lira ödemeyin.” durumu ifade eden Sayın Şahin, konu ile ilgili olarak tüketicilerin ve kurumların acele etmemesi gerektiğini belirterek, yakın zamanda durumun açıklığa kavuşturulacağı belirtildi.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

One comment

  1. Murat Serdar Alperen

    Bu konuda tüketici hakem heyetinden beklenen karar geldi:
    http://www.aysedenizoral.av.tr/banka-kartelinden-dolayi-faiz-iadesi-karari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir