Cuma , Kasım 2 2018

Anasayfa / Haberler / Kara Listeden Temize Çıkma

Kara Listeden Temize ÇıkmaKara Listeden Temize Çıkma

Esnaf ve vatandaşlar tarafından ödenemeyen kredi kartı ve krediler sonucunda veya çek, senet protestoları sonucunda sicilleri bozulmaktadır ve kara listeye girmektedirler. Kara listeye giren kişilerin temize çıkmasıda öyle kolay olmamaktadır. Beş yıl kadar süren kara listeden çıkma işlemi son sicil affı 2017 ile gerçekleşecek ve milyonlarca kişi kara listeden temize çıkma olarak sicilini temizleyecek.

Bankalardan kredi çekemeyen esnaflar zor zamanlar yaşamakta, kredi bulamamaktalar veya kredi kartı kullanamamaktadırlar. Bundan dolayıda işlerini düzene koyarak yeni işler yapamamaktalar ve ekonomik zorluklar nedeniyle tükkanlarını kapatma konumuna gelmektedirler. Kredi borçlarını ödemiş olanlarında bu durumdan son derece sıkıntıları vardır. Kredi riskini belirleyen kredi notunun düşmesine neden olan kara listeye girme sebeplerinden kaynaklı olarak siciller bozulmaktadır.

Kredi sicili bozulan kişilerin yasa kapsamında kara listeden temize çıkmak isteyen kişiler banka veya farklı finansal kuruluşlara olan kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandırırlarsa veya hepsini 6 ay kadar bir sürede ödeyerek bitirirlerse bu yasa kapsamında kara listeden silinecekler ve bozuk olan kredi sicili yüzünden kullanamadıkları kredileri kullanabileceklerdir.

Finansal kuruluşlar tarafından bu kişilere verilecek olan yeni kredi veya kredi kartından kaynaklı olarak cezai işlemler uygulanmayacaktır.

Yasa kapsamında sicili silinecek olan kişilerin kara listeden temizlenme olarak başvuru yapacakları bir yer yoktur. Borçlarını bitiren veya yapılandıran kişiler otomatik olarak kara listeden çıkarılacak veya kara listede olmaları yasa tarihi itibari ile dikkate alınmayacaktır. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdikten sonra kara listeden temizleneceksiniz.

Ticari hayatın mevcut durumdan kurtulması ve zor zamanlar yaşamasına engel olmak adına, borçlarını çeşitli nedenlerden dolayı veya işlerinin düzenli gitmemesinden dolayı geç ödeyenlere yönelik yapılan bu düzenleme ile mevcut batık kredilerin azaltılması ve bankaların kaybınında ortadan kaldırılması adına önemli bir düzenleme olduğunu belirtmek gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir