Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Krediler / Kara Listede Olanın Borcuna Yapılandırma Yapılabilir Mi?

Kara Listede Olanın Borcuna Yapılandırma Yapılabilir Mi?Kara Listede Olanın Borcuna Yapılandırma Yapılabilir Mi?

Kimi yeni bir araba almak, kimisi eğitimini sürdürebilmek, evlenmek, evine yeni beyaz eşya veya mobilya almak gibi bir çok nedenden dolayı tüketiciler bankalara başvuru yaparak borç para bulmak adına kredi kartı veya kredi almak adına çaba gösterirler. Aldıkları nakit para kullanım imkanı ile ihtiyaçlarını yerine getiren kişiler daha sonra bu almış oldukları borçlarını, taksitlerle bankaya düzenli olarak ödemeleri gereklidir. Düzenli ödenmeyen borçlar sonucunda kara listeye düşebilirsiniz. Kara listede olanın borcunu yapılandırma yapılabilir mi sorusuna bakma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Kara Listedeki Kredi Kartı Yapılandırması Yapılır Mı?

Asgari ödemesini dahi yapamadığınız kredi kartlarınız belli süre sonra gecikmeden kaynaklı veya asgari ücretin tam yatırılamamasından kaynaklı olarak, yasalar gereği nakit çekimine kapatılacaktır. Ardından hiç ödenmeyen ekstreleriniz sonucunda idari takip başlayacaktır. Bu aşamadan sonra Merkez Bankası ve akabinde Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınacaksınızdır. Kara listeye girdikten sonra yani idari takibin başlamasından borcunuza yapılandırma yapılması banka tarafından imkansız olacaktır. Bu aşamadan sonra banka tarafından borcunuz ya varlık şirketine devredilir yada bankanın avukatına devredilecektir. Avukat tarafından takibe alındığınızda size yapılandırma yapalım diyebilir ve yapılabilir, bu yapılandırma kara listeden çıkmanızı sağlamayacaktır. Kara listede olanlara yapılacak olan bir yapılandırma ve çıkma işlemi olarak 5 yıl beklemeniz ve Merkez Bankası tarafından kayıtların yani kredi sicilinin silinmesi gereklidir. Avukat tarafından yapılacak olan yapılandırmayı yaptırmazsanızda, icra takibi başlayacaktır ve maaşınıza veya gayrimenkulünüze el konacaktır.

Kredi Yüzünden Kara Listeye Girdim Çıkabilir Miyim?

Kredi ödemelerinde en dikkat edilmesi gereken, taksit tutarlarının ve ödemelerinin iyi ayarlanmasıdır. Bunu tam olarak ayarlayamayan ve kıt kanaat olarak ayarlanan maaşa göre ödemeler sonucunda çıkacak olan ekstra giderler sonucunda kredi taksidi gecikmektedir veya hiç ödenememektedir. Yasal takip veya idari takibin başlamasından sonra kara listeye girersiniz ve siciliniz bozulur, kredi notunuz düşer. Bundan sonra kara listeden çıkmanız o kadarda kolay olmamakla birlikte bi beş yıl kadarda imkansız olmaktadır.

Avukat tarafından aranınca borcumu hemen kapattım, idari takibe girince bütün borcumu ödeyerek temizledim, borcum maaşımdan kesiliyor gibi bir çok durumda olan kişilerde aynı şekilde idari veya yasal takibin başlaması aşamasından sonra kara listeden çıkamazlar ve takibe girdikleri için bankalar tarafından kredi veya kredi kartı kullanmalarına izin verilmeyecektir.

Kara listeye düştükten sonra pek yapılabilecek bir durum olmadığı gibi düşmeden önce gecikmesi muhtemel olan kredi veya kredi kartı taksitlerinizi mutlaka bankanıza bildirerek gerekli yapılandırmalarınızı erkenden ve kredi notunuz düşmeden, kredi siciliniz etkilenmeden yapmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Masrafsız Kredi başlıklı makalemizde en az masraflı kredi, en düşük masraflı kredi ve masrafsız kredi akbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

Denizbank sms kredi başvurusu

Denizbank SMS ile Kredi Başvurusu / 3280 Cebimde Kredi

icindekiler1 Denizbank 3280 Cebimde Kredi1.1 Denizbank Cebimde Kredi (SMS Kredi) Özellikleri Nelerdir?1.2 SMS Kredi Faiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir