Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Kara Liste Affı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

Kara Liste Affı Nedir? Nasıl Yararlanılır?Kara Liste Affı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

Tüketiciler tarafından gelişi güzel kullanılan kredi kartları veya krediler sonucunda düzenli ödenemeyen kredi kartı ekstreleri veya kredi taksitleri ile takibe girmeleri sonucunda kara listeye alınmaktadırlar. Kara listeye alınan tüketici beş yıl kredi kullanamadığı gibi kredi kartıda verilmemektedir. Bu kişinin kredi sicili bozulduğundan riskli müşteri gurubuna girmiştir ve kredi notuda hayli düşmüştür.

Kara liste affı, yeni çıkarılmış olan kredi ve kredi kartından dolayı sicili bozulmuş ve kredi çekme imkanının verilmediği kişilerin yer aldığı listeden tamamen silinmesinden ibarettir. Kara listeden silinen kişiler bankalardan kredi kullanabilir, kredi kartı başvurusu yapabilir.

Kara liste affından yararlanmak için yapmanız gereken iki temel unsur vardır. Bunlardan birisi bankalara veya finansal destek sağlayan kuruluşlara olan borçların 6 ay içinde kapatılması gereklidir. Borçların kapatılması ile Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kara liste siciliniz temizlenerek, yeni bir sayfa açılacaktır. Bundan sonraki ödemelerinizi düzenli şekilde yaptıkça kredi notunuzda aynı şekilde yükselmeye başlayacaktır.

Diğer unsurlardan biriside, ödeme yapacak güçte olamayanlara tanınan haktır. Bu hakla kişiler borçlarının bulunduğu bankalara veya finansal destek sağlayan varlık şirketlerine giderek, mevcut borçlarına yapılandırma talep etmesinden ibarettir. Talep edeceğiniz yapılandırma işleminin yapılması ilede mevcut kara liste siciliniz temizlenecek ve yeni kredileri için kapı açılmış olacak.

Kredi sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden çıkmak için herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Bu iki temel şartı yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Bunlardan herhangi birini yaptığınız zaman otomatik olarak kara liste affından yararlanmış olacaksınız.

Kredilerden veya kredi kartlarından dolayı haciz işlemi başlatılmış ve takibe girmiş krediler konusunda yapılandırma yapılıp yapılmayacağı bilinmemektedir. Yada bu kişilerin kredi sicil affından yararlanması nasıl sağlanacaktır, ilerleyen zamanlarda Resmi Gazete’de yayınlanacak olan sicil affından sonra belli olması muhtemeldir. Bu aşamadan sonra haciz işlemleri süren yada takibe yeni düşmüş olan kişilerin nasıl bir süreç izleyeceğini ilerleyen zamanlarda yasanın netlik kazanması ile kredikartiyapilandirma.com sitemiz üzerinden siz değerli okuyucularımıza duyurulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir