Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Bankalar / İdari Takibe Giren Banka Borcu Yapılandırma Yapılır Mı?

İdari Takibe Giren Banka Borcu Yapılandırma Yapılır Mı?İdari Takibe Giren Banka Borcu Yapılandırma Yapılır Mı?

Kullanılan kredi ve kredi kartılarının sonucunda, ödenememesi halinde kişiler idari takibe girmektedirler ve ardından yasal takip süreci başlamaktadır. Kredi kartının asgari ödemesini veya kredinin taksidini 90 gün süreyle hiç ödemeyen kişilere, bankalar tarafından idari takip süreci başlamaktadır. Banka tarafından kişiler aranarak bu konuda uyarılar yapılır. İdari takibe giren banka borcu yapılandırma yapılabilir mi?

Yapılandırmalar genel olarak aksamada olan kredi ve kredi kartı ödemelerine yapılmaktadır. Bu aşamada bankanıza başvuru yaparsanız size gerekli yapılandırma seçeneklerini sunacaklardır. 90 Günlük süre dolmadan yapılan yapılandırmalarda kesinlikle kredi siciliniz etkilenmemekte ve kredi notunuzda düşmemektedir. Gecikmeli olarak ödenen kredi kartı ekstrei borçları ve kredi taksitleri sonucunda hızlı bir şekilde kredi notunuz düşmeye başlayacaktır. Kredi notu sistemininde getirilme amacı budur zaten. Düzenli borçlarını ödeyenle, ödemeyenin ayrılması ve kredi notu sayesinde faiz oranı dahi belirlenebilmesi sağlanmaktadır. Bankaların mevcut bir sisteme bağlı olaması ve TC kimlik numaranız ile sorgulama yapması ile takibe girmiş, avukatlık olmuş veya idari takibi başlamış olan kişiler için bu süreçte 5 yıl kadar red cevabı alacaklardır. Hatta 5 yılın bitiminden sonrada düşen kredi notu yüzünden de hala kredi veya kredi kartı kullanımı imkansız olacaktır.

İdari takipteki borca yapılandırılma yapılamamasının belli başlı nedenlerinden biriside, bankanın sizden olan alacağına karşılık olarak bir para ayırmasıdır. Batık kredi veya kredi kartı olarak da değerlendirilen bu durumdan sonra kişinin borcu ya banka avukatına devredilir yada varlık şirketine devredilir. Varlık şirketine ve avukata devredilen borçların icra süreci başlamadan önce görüşmeler yapılarak uygun taksitlerle borcunuzu ödeme imkanınız olabilir. Tabi eğerki üzerinizde haciz işlemi uygulanarak borcun alınabilecek olduğu bir araç veya taşınmaz yoksa. Genelde bu gibi durumlarda ve sicili oldukça bozuk olan kişilerde avukatlar erken davranarak ilk haciz kararını aldırarak birinci sıraya girmeye çalışırlar. Aksi durumlarda bir başka borcunuzdan dolayı maaşınıza veya gayrimenkulünüze başka bir avukat önce haciz kararı aldırırsa, ilk borç tahsil etme hakkı onda olacaktır ve diğerleri sırada bekleyecektir.

Kısacası idari takibe giren banka borca yapılandırma yapılmaz ve bu konuda yapılandırma yapacak kişiler avukatlar veya varlık şirketleridir. Söz konusu olacak yapılandırma yapılsa bile idari takibiniz kalkmayacak ve 5 yıl kadar bir süre kredi ve kredi kartı kullanamayacaksınızdır. Avukata düşen veya varlık şirketine aktarılan borçlarınız için yapılandırma yaptırmak isteyipte yapmayan kişi ve kurumlara karşıda hakkınızı aramak en doğal hakkınızdır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir