Cumartesi , Nisan 4 2020

Anasayfa / Bankalar / Fazla Faiz Alan 12 Banka İsimleri

Fazla Faiz Alan 12 Banka İsimleriFazla Faiz Alan 12 Banka İsimleri

Kartel faizi uygulandığı ve 12 bankanın rekabet kurulu kararlarına uymadığı, faiz oranları ve mevduata uygulanacak olan faiz tutarlarında birbirleri arasında anlaşarak kredi faiz tutarlarını yüksek mevduat faizlerini az tuttukları yönünden açılan davanın sonuçlanması 2016 yılında gerçekleşmiştir. Bu konuda emsal kararın verilmesinin ardından davada konu olan 12 bankadan 2007 yılı ile 2011 yılları arasında ticari kredilerde dahil olmak üzere kredi çekmiş olanlar veya mevduatı bulunupta faiz alan kişilere dava yolu açılmış durumdadır.

2007 Yılı ile 2011 yılları arasında kredi kullandıysanız veya mevduata birikimlerinizi yatırdıysanız, kartel faizi uygulan, rekabet kurulu şartları gereği doğal olarak faizlerin belirlenmediği belirtilen bankalara dava açma hakkınız bulunmaktadır. Peki fazla faiz alan bu bankalara nasıl dava açabilirsiniz ne işlem yapmanız gereklidir? İlk etapta işlem yaptığınız bankaya, şu tarihte kullanmış olduğum kredi veya birikimimi yatırdığım hesaba ilişkin olarak alınar kartel faizi uygulayan bankalardan biri olarak gerekli faiz hesaplamasının yeniden yapılması yönünde gereğinin yapılmasını rica ediyorum şeklinde bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak bir dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçenin cevabını aldıktan sonrada, kullanmış olduğunuz kredinin taksit planlamasından tutunda ödediğiniz taksitlerin dekontları dahi duruyorsa bütün belgeleriniz ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapınız. Eğerki belgeniz yoksa bu konuda bankanızın şubesine giderek, kullanmış olduğunuz kredinin tutarı ile ilgili yapılan işlemleri içeren bir belge talep ediniz. Gerekli olan belgeler ile yapacağınız başvurulara ilişkin olarak tarihler arasında kullanmış olduğunuz kredi veya mevduat hesabınız belirtilen tarihlerde mevcutsa mutlaka hatrı sayılır miktarda tazminat alacaksınızdır. Çünkü uygulanan faiz oranları ile normal şartlarda olması gereken faiz tutarları arasında hayli farklar bulunmaktadır.

Kartel faizi uygulayan ve fazla faiz alan bankalar olarak isimlerini saymak gerekirse, ülkemizde hali hazırda işlem yapmakta olan ve hemen hemen her yerde şubesi bulunan bankalardır. İsimlerini burda yazmak istemememin nedeni bankaların bu durumu düzeltmeleri ve bu durumdan dolayı gerekli cezayı açılan davalar neticesinde ödüyor olmalarıdır.

2007 ile 2013 yılları arasında fazla faiz alan bankalar denilsede gerçekte olan 2007 ile 2011 arasında fazla faiz alan bankalardır. Konu ile ilgili sormak istediğiniz soruları ve yapmak istediğiniz yorumları yorum kısmı aracılığı ile yapmanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir