Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Eşini Yanında Çalıştırana Teşvik

Eşini Yanında Çalıştırana TeşvikEşini Yanında Çalıştırana Teşvik

Eşinin, kendisinin yanında çalışmasına olanak sağlayan beylere, 2 bin 732 TL teşvik veriliyor. Bu teşvikten yararlanmak için verilen süre ise 24 ay ile 54 ay arasında değişebilmekte. Eşini yanında çalıştırana teşvik adlı yazımızda bugün bu konuya değineceğiz. Karısını kendi iş yerinde çalışmasını sağlayan kocalara ciddi anlamda teşvik uygulanacak. Asgari ücret alan biri için 364 TL, en yüksekten ücret alan biri için de 2 bin 732 TL teşvik verilecek. Kocasının iş yerinde çalışmış kadınlar, işe alınmadan önce son altı ay içerisinde çalışmamış ise ve iş yerinde çalışmaya ek olarak işe alındılar ise kocalar bu teşvikten yararlanabilmekte. Bir kadının, kocasının iş yerinde sigortalı olabilmesi için ise orada çalışması, ücret alıyor olması ve verilen maaşın iş yeri kayıt defterine ve belgelere işlenmesi gerekmektedir. Verilecek olan teşvik, sigorta priminin iş verenin pay oranının tamamı kadardır. Eşini yanında çalıştırana teşvik ile ilgili olarak, işsizlik sigortasının onuncu maddesine bağlı olarak işe alındıkları tarihten 6 ay önce ve daha uzun vadede işsiz kalan kadınlar ile 18-29 yaş aralığındaki erkek işsizleri işe alan iş verene pirim desteği verilmektedir. Teşvik desteğinin süresi de 24 ay ve 8 ay arasındadır. İşe yeni alınan bir işçi eğer işkur’a kayıtlı bir işsiz ise teşvik süresine 6 ay eklenerek süre 54 aya çıkmaktadır. Verilecek olan teşvik pirimi de sigorta priminin işverenin payının tamamıdır.

Teşvik priminin şartları

Büyük ekonomik sıkıntılar ile geçen ve her kesimden insanın maddi sıkıntı yaşadığı 2016 senesi neyse ki geride kaldı. 2017’nin gelmesi ile birlikte gerek devlet bankalarının gerekse özel bankaların uyguladığı gecikmeli krediler ve faizsiz kredi kampanyaları vatandaşı biraz olsun rahatlatmıştır. Bunun ardından yapılan eşini yanında çalıştırana teşvik uygulaması da birçok kişi tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılanmıştır. Böylelikle esnafların çoğu eşini yanında çalıştırmaya başlayacaktır. Bununla birlikte bu uygulamadan devlette vatandaşta karlı çıkacaktır. Bu uygulama ile teşvik pirimi 364 TL ile 2 bin 732 TL arasında olacaktır. Taban ve tavan uygulamasının yapıldığı bu uygulamada teşvik primini eşe verilecek olan ücret belirleyecektir. Buna göre teşvik şartları ise kocalar eşlerine asgari ücret (taban) ödeyeceklerse 364 TL, tavan üzerinden ücret ödeyeceklerse de 2 bin 732 TL teşvik pirimi alacaklardır. Teşvikten yararlanılabilmesi için ise eşlerin kocalarına ait iş yerlerinde çalışmaya başlamadan öncesinde yani 6 ay içinde çalışmamış ve iş yerinin diğer çalışanlara ilaveten işe alınması gerekmekte. Bir diğer şart ise eşlerin kocalarının yanında fiili olarak çalışıyor olması ve verilen ücretin deftere kayıt olması ve belgelere tamamen uygun halde olması gerekmektedir. Durum bu şekilde değilse bu teşvikten yararlanmak mümkün değildir. Teşvikten faydalanma süresi de 24 ay ile 54 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu teşvikten 18 yaş ile 29 yaş aralığındaki erkek çalışanı alan iş yeri sahipleri de yararlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Trafik Sigortası başlıklı makalemizde Trafik Sigortası, ziraat bankası ve Ziraat kasko sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir