Cumartesi , Kasım 3 2018

Anasayfa / Haberler / Erken Emeklilikte Son Durum

Erken Emeklilikte Son DurumErken Emeklilikte Son Durum

Binlerce emekli, uzun zamandır erken emeklilik için gözünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çevirdi. Emeklilik için bekleyenler ve yaşa takılanlar son durum hakkında meraklarını gidermek amacı ile sürekli bir araştırma halindeler. En çok sorulan sorular ise acaba erken emeklilik gerçekleşecek mi? Yasa çıkacak mı? Bu soruların tüm cevaplarını Erken emeklilikte son durum adlı yazımızda anlatmaya çalışacağız. Şu anda var olan sisteme göre, primini doldurmuş olan bir emekli adayı, emekli olmak için yaşını beklemek durumunda. Bunun ile ilgili olarak da 3 şart konmuştu. SSK’lı olanlar için de 8 Eylül 1999 tarihine kadar 2 şart vardı. Birinci şart, sigorta süresi erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıldı. İkinci şart ise, 5000 günlük prim sayısıydı. Daha sonra da 3. prim şartı eklendi. Erken emeklilikte son durumda ise 8 Eylül 1999’dan daha önce işe giren erkeklerde yaş sınırı 44 ile 60 yaş, kadınlar için ise 40 ile 58 yaş arası için bekleme süresi getirilmiş durumda. Bağ-Kurlular ve memurlar için benzer bir yaş sınırı getirildi. 2017 yılında vatandaşlar, erken emeklilik için heyecanla müjdeli bir haberin çıkmasını beklemekte.

Referandum Öncesinde Acaba Erken Emeklilik Yasası Çıkacak Mı?

Erken emeklilik için hayal kuran vatandaşlar, referandum öncesinde erken emeklilik için yasa çıkmasını heyecanla bekliyorlar. Birçok vatandaşın sigorta primini doldurmasına rağmen yaş haddi yüzünden emekli olamadıkları ile ilgili bir açıklama henüz gelmiş durumda değil. Erken emeklilikte son durum ile ilgili bir diğer gelişme ise emeklilerin Mart ayı ile birlikte maaş promosyonları yatmaya başlandı. 1000 tl’nin altında maaş alanlar 300 tl, 1000 ile 2000 tl arasında maaş alanlar 375 tl, 2000 tl’nin üstünde maaş alanlar ise 450 tl promosyon alabilecekler. Fakat yaklaşık olarak 7.5 milyon emekli vatandaşın maaş aldığı Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile promosyon hakkında anlaşılmıştı. 4.2 milyon emeklinin ise maaş aldığı diğer bankalar ve PTT ile bu konu hakkında bir görüşme yapılamamıştı. Bu konunun gündeme gelmesi ile birlikte SGK’nın bu konu ile ilgili olarak diğer bankalarla da görüşmeler yapılacağı açıklandı. Erken emeklilikte son durum ile ilgili olarak merak edilen diğer bir konu ise promosyonların ne kadar olacağı. Maaşı 1000 liradan az olanlar 300 lira, 1000-2000 lira olanlar 375 lira, 2000 liradan fazla olanlar ise 450 lira alacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Emekliye Ayda 101 Liraya En Uygun Tatil İmkanı başlıklı makalemizde emekli için en uygun tatil, emekliye uygun tatil ve emekliye uygun tatil 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir