Çarşamba , Temmuz 10 2019

Anasayfa / Haberler / Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde EYT Düzenlemesi 2017

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde EYT Düzenlemesi 2017Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde EYT Düzenlemesi 2017

Anayasa değişikliği konusunda referanduma az zaman kaldığı şu günlerde emeklilik için sigorta süresini doldurmuş olanların ve prim günü kalmamaşı kişilere erken emeklilik müjdesi geldi ve çalışmalar başladı. Bu şekilde olan yaşı bekleyen emekli adaylarına yılda %5 gibi bir düşük maaş oranıyla emekli olma fırsatı verilecek.

2017 Yılının gelmesi ile birlikte en büyük sıkıntılardan biri olan emeklilik yaş sınırı düzenlemeleri ile ilgili olarak yeni düzenlemelerin yapılması gündemde. Emeklilik için prim sürelerini doldurmuş olan kişilerin takip ettikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından referandum öncesinde EYT yani emeklilikta yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme yapılacağı konuşulmakta. Normal şartlarda sigorta primlerinin düzenli olarak belli bir sürede yatırılması ve yaşlanmış olma şartıyla emeklilik sisteminin uygulandığı ülkemizde, yıllarca çalışmış ve emeklilik için gerekli primleri ödemiş fakat hala emekli olayaman binlerce kişi bulunmaktadır.

 2017 Yılı (EYT) Emeklilikte Yaşa Takılanlara Düzenleme Gelecek Mi?

 Mevcut sisteme göre yıllarca çalışmış ve gerekli primini tamamlamış olan kişiler için ülkemizde yaş sınırı olarak yaşı beklemesi gerekmekte. Bu yaş sınırı ile ilgili mevcut sistemde 3 sistem mevcuttur. Bunlar;
SSK’lılar için 8 Eylül 1999’a kadar işe girişi bulunanlar için emekli olabilmeleri için 2 şart mevcuttur.
1.Şart : Kadınlar 20, Erkekler 25 Yıl
2.Şart : 5000 gün prim tamamlanması
Yeni gelen prim şartı
3.Şart : Kadınlarda 40-58 arası, Erkeklerde 44-60 arasında yaş bekleme süresi getirilmişti.
Bu yaş şartlarının benzerleri memurlarda ve bağkurlu olanlardada uygulanmaktadır. 2017’ye girdiğimiz şu aylarda ilerleyen sürelerde emeklilik için yaş düzenlemesi olarak yeni düzenlemelerin yapılması vatandaşlar tarafından beklenmektedir. Hükümet yetkilileri tarafından da yapılan açıklamalar kapsamında yeni yılda, ilk aylarında referandum öncesinde vatandaşa yeni bir emeklilik müjdesinin geleceği haberleri yayılmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir